[b]Czym różni się model ECN od Market Maker? [/b]
Model ECN jest na pewno dużo bardziej transparentny w relacji broker – klient. W przypadku Market Maker broker jest stroną transakcji. W modelu ECN bank występuje tylko i wyłącznie jako pośrednik, który przyjmując zlecenie od klienta, przekazuje je dalej na rynek międzybankowy i tam rozliczane jest przez dany bank. Jest to zdecydowanie bardziej transparentny model, w którym nie zachodzi konflikt interesów.
[b]Jakie są różnice w prowizjach pomiędzy modelami ECN i Market Maker? [/b]
Przede wszystkim w modelu Market Maker klient nie widzi na pierwszy rzut oka opłaty. Broker rozszerza spready w stosunku do tego, co jest widoczne na rynku międzybankowym. W przypadku ECN nie ma żadnego narzutu na spread. Prowizja liczona jest od wielkości transakcji. Naliczana jest w zależności od tego, jakie klient wygenerował obroty. Dokonując transakcji, klient ma pełną świadomość tego, ile ta prowizja wynosi. Biorąc za przykład popularną parę walut EURUSD, spread wynosi normalnie ok. 2 pipsów. W zaprezentowanym modelu Alior Trader ten spread może wynosić nawet 0 pipsów. W przypadku mniej płynnych par walut, takich jak np. USDPLN, w modelu Market Maker poziom spreadu sięga 30–35 pipsów, podczas gdy w naszym modelu jest to średnio 8–10 pipsów.
Prowizja, która jest pobierana po transakcji, wynosi przez dwa pierwsze miesiące funkcjonowania rachunku ok. 0,5 pipsa. Za otwarcie i zamknięcie pozycji naliczana jest opłata w granicach 1 pipsa.