JSW: Związkowcy stali się bardziej radykalni

Jeśli do 30 maja nie zostaną podpisane wszystkie porozumienia związane z naszymi postulatami, to w Jastrzębskiej Spółce Węglowej rozpocznie się strajk generalny – zapowiedzieli związkowcy.

Aktualizacja: 25.02.2017 19:20 Publikacja: 14.05.2011 05:05

– To koniec żartów, nie będziemy dłużej się bawić w kotka i myszkę. Porozumienie jest możliwe, ale dajemy dwa tygodnie na podpisanie wszystkich uzgodnień – mówi Roman Brudziński, wiceszef Solidarności w JSW.

Co na to spółka? Rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer deklaruje, że zarząd jest cały czas otwarty na dialog. Rzecz w tym, że związkowców rozmowy z zarządem spółki już nie interesują. Chcą negocjacji z udziałem wojewody śląskiego, prezydium Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego i przedstawicieli resortów skarbu i gospodarki.

– Nie chcemy już parafować kolejnych porozumień i czekać na podpisanie jednego, końcowego, tylko po prostu podpisywać po kolei wynegocjowane dokumenty. Chodzi o to, aby brak kompromisu w którymś z obszarów nie blokował wszystkich porozumień – wyjaśnia Brudziński.

Tydzień temu związkowcy parafowali porozumienie dotyczące 10-letnich gwarancji zatrudnienia (zaznaczają, że to nie oznacza jeszcze jego podpisania). Do uzgodnienia pozostały zmiany w statucie, gwarancje utrzymania kontroli nad spółką przez Skarb Państwa oraz prawo do powoływania członków nadzoru oraz członka zarządu z wyboru załogi. W tych sprawach porozumienie jest blisko, ale trzeba jeszcze ustalić zasady przydziału akcji pracowniczych i ich podziału. Ostatnią kwestią jest postulat 10-procentowego wzrostu płac w JSW.

W resorcie gospodarki nie uzyskaliśmy informacji o rozmowach. Nieoficjalnie wspomina się, że zgoda na debiut JSW, którą wydał w czwartek wicepremier Waldemar Pawlak, jest zgodą warunkową, a akcje spółki nie wejdą do obrotu, jeżeli rząd nie porozumie się z załogą.

– Niezależnie od tego, jak bardzo niekorzystne dla spółki?byłyby porozumienia z załogą, to lepsze jest jednak ich podpisanie. Wówczas można oszacować ich realny wpływ na wycenę. Natomiast trwający konflikt i potencjalne eskalowanie żądań tworzyłoby dodatkowe czynniki ryzyka, których nie można byłoby jednoznacznie wycenić – uważa?Paweł Puchalski z DM BZ WBK.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego