O ile negatywne wyniki zarządzania funduszy akcji, biorąc pod uwagę koniunkturę na giełdach, raczej nie zaskakują, o tyle ujemne stopy zwrotu funduszy obligacji stanowią większą niespodziankę.
Średnia strata funduszy inwestujących na polskim rynku długu wyniosła 0,3 proc. zarówno w przypadku inwestycji ograniczonych wyłącznie do rynku papierów skarbowych, jak i tych lokujących w obligacje korporacyjne.
Najlepszym funduszem w tej kategorii okazał się Copernicus Dłużnych Papierów Korporacyjnych FIO, który dzięki inwestycjom w obligacje przedsiębiorstw (mogą stanowić do 100 proc. aktywów funduszu), mniej odczuł negatywne konsekwencje spadku cen (wzrostu rentowności) polskich papierów skarbowych. Najgorszy, Idea Obligacji FIO, stracił 2,8 proc. Portfel tego funduszu w 30 proc. składa się z obligacji korporacyjnych.
Mimo relatywnie słabych wyników, inwestycje w obligacje i tak sprawdziły się lepiej od funduszy akcji. Listopadowa średnia strata w tej grupie wyniosła 4,7 proc. Po raz kolejny od momentu sierpniowych spadków na giełdach dobrze sprawdził się Copernicus Akcji Dywidendowych, którego uczestnicy zarobili 0,5 proc.
Po chwilowej poprawie w październiku na koniec klasyfikacji powróciły fundusze Pioneera: Akcji Polskich stracił 9,4 proc., a Małych i Średnich Spółek Rynku Polskiego 10,5 proc.