Od 1 stycznia akwizytorzy pracujący dla OFE nie będą mogli pozyskiwać klientów. Zakłada to zmiana w prawie, która nastąpiła w tym roku, a ostatnie jej zapisy zaczynają obowiązywać właśnie z początkiem nowego roku. Zmienia się także sposób komunikacji z klientami. Fundusze emerytalne w formie elektronicznej będą mogły choćby wysyłać informacje na temat oszczędności zgromadzonych przez klientów. Z kolei Urząd Komisji Nadzoru Finansowego będzie sporządzał na stronie internetowej, przynajmniej raz na sześć miesięcy, aktualną informację dotyczącą OFE. Będzie ona załącznikiem do umowy przystąpienia do funduszu i zawierać informacje dotyczące m.in. wyników inwestycyjnych wszystkich OFE na rynku i poziomu pobieranych przez nie opłat.
Mimo że te zasady mają obowiązywać już za kilka dni, wciąż brakuje trzech rozporządzeń, które wszystko szczegółowo regulują. Do zakończenia roku rząd ma zaplanowane tylko jedno posiedzenie, w najbliższy wtorek. W porządku obrad nie ma rozporządzenia dotyczącego rynku emerytalnego.
– Projekty były do ostatniego momentu zmieniane. Na ich podstawie niewiele udało się zrobić, a planowane zmiany wymagają dostosowania systemów informatycznych w towarzystwach emerytalnych – mówi Ewa Lewicka, szefowa Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.
Podobnego zdania jest Grzegorz Chłopek, wiceprezes ING PTE. Jego zdaniem rząd nie daje towarzystwom czasu na przygotowanie się do zmian, które wymagają poprawek w systemach informatycznych.
Jak mówi Ewa Lewicka, zanim projekty trafiły na Komitet Stały, wiele udało się w nich jeszcze poprawić, mimo to są kwestie, które mogą się okazać kłopotliwe dla funduszy emerytalnych i ich klientów.