Od momentu uruchomienia pierwszego funduszu inwestycyjnego na naszym rynku minęło 20 lat. Dla Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami okrągły jubileusz był okazją do podsumowania dwóch dekad istnienia rynku TFI w Polsce oraz spojrzenia w przyszłość podczas Forum Funduszy Inwestycyjnych, które odbyło się wczoraj.
Fundusze a giełda
Szczególną uwagę zwrócono na rolę funduszy inwestycyjnych w rozwoju rynku kapitałowego w Polsce. Udział TFI w obrotach giełdowych inwestorów instytucjonalnych wynosi nawet 45 proc. – ostatni raz sięgnął tego poziomu w I połowie 2010 roku. Tymczasem udział OFE w handlu akcjami nie przekroczył 25 proc., a ostatni raz osiągnął taki poziom w 2009 r.
Przewaga funduszy inwestycyjnych nad emerytalnymi jest jeszcze bardziej widoczna w przypadku alternatywnego rynku giełdowego. OFE nie odpowiadają za więcej niż parę proc. udziałów w obrotach inwestorów instytucjonalnych, podczas gdy fundusze inwestycyjne nawet za 25 proc. (na koniec ubiegłego roku – niecałe 20?proc.).
Pomiędzy opcjami a kontraktami terminowymi TFI zdecydowanie wybierają kontrakty – w pierwszej połowie 2008 r. fundusze odpowiadały za niecałe 40 proc. obrotu tymi instrumentami. – TFI zabezpieczały wtedy portfele przed spadkami na giełdzie – uważa Tomasz Wiśniewski, przewodniczący Komitetu Indeksów Giełdowych GPW.
Był to szczególny okres na rynku TFI – wypłacono z nich o 20 mld zł więcej niż do nich wypłacono, a aktywa branży spadły o 30 proc.