Rozpoczął się sezon publikacji?wyników za III?kwartał. W związku z tym poprosiliśmy analityków o wytypowanie spółek, które w okresie lipiec-wrzesień mogły wyróżnić się pozytywnie, oraz takich, które w minionym kwartale mogły rozczarować. Nasi rozmówcy zaznaczają, że prognozowanie wyników za III kwartał jest znacznie trudniejsze niż przed trzema miesiącami.?W związku z tym spodziewają się większej liczby informacji, które mogą mieć wpływ na kursy.
Finanse i paliwa na plus
Wśród ekspertów pojawiają się liczne głosy, że na plus wyróżnić się mogą spółki z branży finansowej. – Generalnie, pozytywnego zaskoczenia spodziewamy się wśród spółek finansowych posiadających relatywnie duże portfele obligacji, czyli po PZU, po Banku Handlowym, ING i może Pekao. Pytanie brzmi, czy i w jakiej skali były?sprzedawane obligacje z portfeli zakwalifikowanych jako do sprzedaży. W przeciwnym razie duża część zysków może przejść tylko przez kapitały – mówi Michał Hulbój, dyrektor departamentu analiz Erste Securities Polska.
Zdaniem Tomasza Jachowicza, analityka Biura Maklerskiego Banku DnB Nord Polska, mogą się wyróżnić również spółki paliwowe – PKN Orlen i Grupa Lotos. W jego ocenie na bardzo dobre wyniki powinny się przełożyć m.in. rekordowe marże, które odczuwaliśmy niemal wszyscy na stacjach.
Mniejsi nie pozostaną w tyle
Wśród firm, które mogą zaskoczyć pozytywnie, nasi rozmówcy wyliczają też znaczną liczbę nieco mniejszych podmiotów. Analitycy Trigona DM?wymieniają Magellana, Wielton i Ursus. – Spodziewamy się rekordowych wyników i dalszego wzrostu wartości portfela aktywów grupy Magellan w związku ze słabą sytuacją płynnościową branży medycznej oraz deficytem w budżecie NFZ spowodowanym mniejszymi od wcześniejszych założeń wpływami z tytułu składki zdrowotnej – uzasadnia Tomasz Mazurczak, szef działu analiz Trigon DM. Wśród czynników, które będą sprzyjać wynikom Wieltona, wylicza utrzymujący się popyt na wschodnich rynkach eksportowych w segmencie transportowym, wysoką sprzedaż segmentu agro oraz stabilny rynek walutowy. W wypadku Ursusa pozytywnie na wyniki mogą wpłynąć natomiast utrzymujące się wysokie ceny płodów rolnych oraz realizacja programu rozwoju obszarów wiejskich (PROW 2007–2013) w obszarze dofinansowania zakupu maszyn.
Tomasz Jachowicz z Biura Maklerskiego Banku DnB Nord wskazuje Apatora, który dynamicznie polepsza wyniki zarówno ze sprzedaży krajowej, jak i z eksportu. – Dodatkowo odbywa się to przy bardzo wysokiej rentowności (10 proc. netto). Ambitne plany i udane przejęcia wskazują na kontynuację dobrej passy wyników – uzasadnia.