Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Magdalena Raczek-Kołodyńska Wiceprezeska Zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych Prezeska Fundacji Standardów Raportowania
Badanie Spółek Świadomych Klimatycznie CCA (ang. corporate Climate Crisis Awareness study) zostało stworzone w 2019 roku przez Fundację Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych i Bureau Veritas, aby zweryfikować, w jaki sposób spółki objęte obowiązkowymi ujawnieniami niefinansowymi wprowadzonymi przez dyrektywę NFRD radzą sobie z raportowaniem kwestii klimatycznych. Chcieliśmy obudzić spółki, które do tej pory niewiele raportowały w tym obszarze, i zmotywować je do działania, a równocześnie nagrodzić firmy najlepiej raportujące. Spółki, które w tegorocznej 6. edycji badania uzyskały powyżej 9 pkt i zakwalifikowały się do grona liderów, w sposób kompleksowy ujawniają swoje podejście do kwestii klimatycznych. Co roku każda przebadana spółka może bezpłatnie poznać swoją punktację i dopytać o metodologię badania, co ma zmotywować do pogłębiania wiedzy i budowania większej świadomości klimatycznej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
O obliczu I półrocza na rynkach w dużym stopniu zdecydował dolar - jego konsekwentne osłabienie, przypominające początek poprzedniej kadencji Trumpa, popchnęło w górę rynki wschodzące, na czym skorzystały też polskie akcje. Nasz Portfel edukacyjny notował półrocze najlepsze od... 2009 r.
Po rewelacyjnym pod względem stóp zwrotu I półroczu warszawskiej giełdy eksperci pozostają umiarkowanymi optymistami, jeśli chodzi o jej zachowanie w II połowie roku.
– Dziś być może jesteśmy świadkami odejścia od reguły „safe haven”, że jeżeli coś się dzieje, to pieniądz płynie do Stanów Zjednoczonych – mówi dr Kamil Gemra.
Sezonowość sprzyja obecnie inwestorom na warszawskiej giełdzie. Historycznie, lipiec jest bowiem jednym z najlepszych miesięcy na GPW – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
– Rynek z reguły z dwu-, trzykwartalnym wyprzedzeniem zaczyna dyskontować przyszłe zdarzenia w gospodarce, dawałoby nam to okolice lata czy też jesieni, wtedy ceny złota ponownie mogą zacząć się ożywiać – mówi Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.