Systematycznie i zarazem dynamicznie rośnie też liczba aktywnych klientów indywidualnych bankowości internetowej. W minionym roku ponad 1,22 osób zaczęło korzystać z tej formy obsługi bankowej, co oznacza wzrost o ponad 12 proc. Ich liczba przekroczyła już 11,36 mln. W ostatnim kwartale rosła nie tylko liczba osób uzyskujących dostęp do bankowości internetowej, ale również ich aktywność.
– Biorąc pod uwagę stale rozszerzający się dostęp do Internetu, w dłuższej perspektywie ten wynik powinien nadal dynamicznie się poprawiać. Istotny wpływ może mieć rozwój mobilnych urządzeń zapewniających dostęp do Internetu oraz rozbudowa infrastruktury zapewniającej dostęp do szerokopasmowych łączy – podkreślają autorzy raportu.
W przypadku kart płatniczych obserwujemy przeciwstawne tendencje. Liczba kart debetowych cały czas rośnie, na koniec IV kwartału Polacy mieli ich w portfelach 26,5 miliona. W 2012 roku przybyło ich 1,7 miliona sztuk. Liczba kart kredytowych stale spada, na koniec 2012 roku było ich 6,4 miliona sztuk, podczas gdy jeszcze trzy lata wcześniej było ich ponad 10,9 miliona.
Rośnie również liczba użytkowników wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Jednak spadki obrotów na kontach internetowych w wysokości 6–7 proc. są widoczne już czwarty kwartał z rzędu. Można to odczytać jako sygnały spowolnienia gospodarczego. W przypadku przedsiębiorców IV kwartał oznaczał do tej pory najwyższe w roku wartości. Tym razem stało się inaczej. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wpływ na takie wyniki, oprócz sytuacji gospodarczej, miały zmiany terminów rozliczeń podatkowych. W 2011 roku prowadzący działalność musieli uiszczać zaliczki podatkowe w grudniu za dwa miesiące. W minionym roku zostało to zmienione na tradycyjny, comiesięczny sposób płatności.