Moody's podkreśla, że ostatnie wydarzenia na Cyprze sprawiły, iż nasilił się kryzys zadłużenia w strefie euro, a tym samym zmienność na rynku finansowym stała się większa. Mimo to rentowność polskich papierów na tym nie ucierpiała. Spadły co prawda ceny krótszego długu, ale 10-letni wciąż jest stabilny. Analitycy Moody's zauważają, że odporność Polski czyni z naszego kraju regionalną bezpieczną przystań.
Korzysta z tego Ministerstwo Finansów, które na koniec marca miało sfinansowane już 60 proc. potrzeb pożyczkowych na ten rok (wynoszą 145 mld zł). Resort zapowiedział, że w drugim kwartale wyemituje dług o wartości nawet 35 mld zł. To oznacza, że już w połowie roku resort planuje mieć sfinansowane aż 80 proc. potrzeb na cały rok. To podobna strategia jak rok temu, kiedy MF też spieszyło się z zadłużaniem. W połowie 2012 r. potrzeby pożyczkowe były już zrealizowane w 78 proc.
W kwietniu przypada termin wypłaty środków wierzycielom posiadającym nasze obligacje. Do rąk inwestorów może trafić nawet kilkanaście miliardów złotych. Zdaniem ekonomistów Citi Handlowego, powinno to wesprzeć ceny naszych papierów. Jednak już w drugim półroczu, kiedy ostygną oczekiwania na obniżki stóp w Polsce, rentowności długu mogą rosnąć.