Koalicja złożona z Izby Domów Maklerskich, Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, Związku Maklerów i Doradców, Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych oraz Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych rozpoczęła dyskusję z rządem o przyszłości OFE. Na razie za zamkniętymi drzwiami.
Głos całego rynku
W ubiegły wtorek do zamkniętej debaty na GPW koalicjanci zaprosili przedstawicieli wszystkich ministerstw związanych z działalnością OFE – finansów, Skarbu Państwa, pracy i gospodarki. Zaapelowali o przeprowadzenie reformy emerytalnej w taki sposób, by nie wpłynęła na destabilizację systemu finansowego w Polsce.
Argumenty koalicjantów zostały następnie przesłane w formie listu do ministerstw, emitentów giełdowych, posłów, a wczoraj opublikowane. Koalicja podkreśla rolę OFE w finansowaniu działalności polskich przedsiębiorstw, ich fundamentalne znaczenie dla rozwoju rynku kapitałowego oraz osiągnięcia przez warszawską giełdę pozycji regionalnego centrum finansowego oraz ich wkład w rozwój nie tylko rynku finansowego, ale również całej gospodarki.
„Ważne, aby rząd, patrząc przez pryzmat krótkoterminowego zwiększania równowagi budżetowej, nie doprowadził do zwiększenia ryzyka finansowego działalności przedsiębiorstw, ograniczając ich możliwości rozwoju i ambicje całego kraju" – ostrzegają sygnatariusze listu.
Zwracają uwagę, że banki nie są alternatywą wobec OFE w finansowaniu działalności polskich firm. W swojej historii fundusze emerytalne zainwestowały w różnej formie w polskie przedsiębiorstwa ponad 100 mld zł. „Skala działalności firm krajowych i brak zainteresowania zagranicznych banków inwestycyjnych w zdecydowanej większości eliminuje możliwości pozyskania kapitału z rynków zagranicznych. W Polsce nadal brakuje kapitału, który musimy importować, aby przedsiębiorstwa mogły się rozwijać. OFE i rynek kapitałowy zwiększają te możliwości. Sektor bankowy nie jest alternatywą dla rynku kapitałowego. (...) Banki niechętnie pożyczają pieniądze firmom młodym, innowacyjnym lub planującym skokowe zwiększenie skali działalności".