– Zaletą rozliczania transakcji z rynku derywatów OTC przez izbę rozliczeniową typu CCP jest przede wszystkim bezpieczeństwo takiego rozwiązania, gwarancje rozliczenia zawartych transakcji, uzyski kapitałowe oraz optymalizacja portfela zabezpieczeń, czemu służą funkcjonalności izby rozliczeniowej: przejęcie przez CCP roli strony każdej transakcji w wyniku nowacji, wielostopniowy system gwarantowania rozliczeń oraz systemy zarządzania ryzykiem – mówi Iwona Sroka, prezes KDPW_CCP i KDPW.

Obowiązek rozliczania transakcji z OTC poprzez izby rozliczeniowe to efekt unijnego rozporządzenia EMIR. W przypadku transakcji zawieranych w złotym wejdzie ono w życie nie wcześniej niż w 2016 r. Banki, które uczestniczyły w historycznej transakcji na naszym rynku, już teraz dostrzegają zalety tego rozwiązania.

– Taka konstrukcja rozliczania transakcji sprzyja przejrzystości obrotu, a co za tym idzie, korzystnie wpływa na wzrost zaufania na rynku międzybankowym – mówi Maciej Kropidłowski, wiceprezes Citi Handlowego.

– Mając na względzie zbliżającą się rekomendację nadzorczą centralnego rozliczania pochodnych na stopę procentową w złotych, wierzymy, że KDPW_CCP uda się zagospodarować zdecydowaną większość tych transakcji zawieranych między bankami polskimi, a w przyszłości – rozszerzyć grono uczestników o aktywne banki zagraniczne – dodaje Hans-Dieter Kemler, wiceprezes mBanku. Do tej pory transakcje na rynku OTC rozliczane były bilateralnie między bankami. Wykorzystanie KDPW_CCP przy operacjach powoduje, że to izba rozliczeniowa staje się tzw. centralnym kontrpartnerem i bierze na siebie obowiązek rozliczenia przekazanej transakcji, a jednocześnie gwarantuje jej wykonanie szeregiem mechanizmów, w tym poprzez kapitał własny, który wynosi aktualnie 228 mln zł. Dzięki temu banki mogą uwolnić limity związane z ekspozycją ryzyka na inne banki, z którymi zawierają transakcje na rynku OTC. Do gwarantowania i zawierania transakcji na tym rynku służy specjalnie dedykowany temu segmentowi moduł otc_clearing, stworzony przez KDPW_CCP we współpracy z największymi bankami w Polsce. – Izba KDPW_CCP ma już 14 uczestników w obszarze rozliczeń OTC, wśród których są największe i najbardziej aktywne na polskim rynku banki. Warto także podkreślić, że banki korzystają z systemu otc_clearing, mimo że formalne obligo rozliczeniowe nie weszło jeszcze w życie – mówi Sroka.