Jak poinformował nas resort, celem jest implementacja do polskiego prawa dyrektywy PE i Rady (UE) 2014/92/UE z 23 lipca 2014 r. w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego.
Dyrektywa ta określa m.in. zasady dotyczące: przejrzystości i porównywalności opłat pobieranych od konsumentów w odniesieniu do ich rachunków płatniczych prowadzonych na terytorium Unii, ułatwień w zakresie przenoszenia rachunków płatniczych, dostępu do podstawowego rachunku płatniczego dla osób nieposiadających rachunku.
Ograniczony zakres
Projektowana regulacja przewiduje m.in., że konsumenci nieposiadający rachunku płatniczego (tzw. nieubankowieni) uzyskają dostęp do podstawowego rachunku płatniczego i do podstawowych usług płatniczych, które powinny zapewnić im możliwość wykonywania transakcji płatniczych, takich jak otrzymywanie dochodów lub świadczeń, płacenie rachunków lub podatków oraz nabywanie towarów i usług, w tym za pośrednictwem polecenia zapłaty, polecenia przelewu oraz za pomocą karty płatniczej, z wyłączeniem kart kredytowych. Z podstawowym rachunkiem płatniczym nie będą mogły być bowiem powiązane produkty kredytowe. Ponieważ usługi związane z takim rachunkiem mają mieć charakter podstawowy, możliwie prosty i dedykowany osobom do tej pory nieubankowionym, wprowadzony zostanie limit 10–15-miesięcznych bezpłatnych transakcji realizowanych za pomocą polecenia przelewu, wpłat oraz wypłat gotówki z rachunku. Powyżej tego limitu dostawca usług płatniczych będzie mógł pobierać od konsumenta opłatę za realizację takich transakcji. Opłata ta nie będzie mogła być jednak wyższa niż najczęściej pobierana za taką samą usługę powiązaną z jakimkolwiek innym rachunkiem płatniczym prowadzonym przez danego dostawcę.
Łatwe przenoszenie
Projekt ustawy przewiduje również wprowadzenie regulacji prawnych dotyczących procedury przeniesienia rachunków płatniczych, zobowiązujących dostawców usług płatniczych do sprawnego wykonania takiej usługi z minimalnym udziałem klienta.
Wprowadzone zostaną także zapisy regulujące funkcjonowanie stron internetowych, które zobowiązane będą do prezentacji konsumentom jasnych, zwięzłych oraz kompletnych i wyczerpujących informacji dotyczących oferowanych przez dostawców usług związanych rachunków i usług związanych z rachunkiem. Oferty będą porównywane m.in. w zakresie opłat pobieranych przez dostawców usług płatniczych czy liczby bankomatów, z których można wypłacać gotówkę bezpłatnie.