General Electric sprzedaje bankowi Wells Fargo za 32 mld USD biznes pożyczek korporacyjnych i leasingowych. Około 90 proc. przejętych w ten sposób aktywów to aktywa amerykańskie i kanadyjskie. Do Wells Fargo ma przejść 3 tys. pracowników zatrudnianych dotąd przez GE Capital. Transakcja z Wells Fargo ma zostać zamknięta w I kwartale 2016 r. To część ogłoszonego w kwietniu planu przewidującego pozbycie się przez amerykański koncern swoich finansowych ramion i skupienie się na działalności przemysłowej. W ciągu kilku miesięcy GE pozbył się już większości operacji finansowych w USA.
Wykonać plan w 2016 r.
– Odkąd 10 kwietnia ogłosiliśmy, że będziemy sprzedawać aktywa, podpisaliśmy umowy sprzedaży warte 126 mld USD, co oznacza, że zrealizowaliśmy 60 proc. naszego planu – twierdzi Keith Sherin, prezes GE Capital. Zapowiada on, że ten proces zostanie zakończony w 2016 r.
Spora część aktywów GE Capital została przejęta przez Wells Fargo. We wrześniu bank zgodził się kupić oddział GE Capital zajmujący się leasingiem wagonów kolejowych i lokomotyw, a wcześniej ogłosił, że przejmie biznes nieruchomościowy GE. Przejęcie części GE Capital zajmującej się pożyczkami korporacyjnymi oraz leasingiem to największa tego typu transakcja. – To przejęcie jest dla Wells Fargo wyróżniającą się szansą, by pogłębić nasze relacje i umocnić naszą obecność na kluczowych rynkach pożyczek komercyjnych – wskazuje Tim Sloan, dyrektor z Wells Fargo.
BPH wciąż na sprzedaż
GE Company pośrednio jest inwestorem strategicznym w notowanym na GPW Banku BPH (ma łącznie 83,7 proc. kapitału i głosów). Jak wyjaśnia „Parkietowi" Katja Antila, rzeczniczka GE Company, transakcja z Wells Fargo nie dotyczy Banku BPH. Oznacza to, że GE Company nadal pozostaje jego właścicielem.
BPH został wystawiony przez amerykańskiego właściciela na sprzedaż jesienią ubiegłego roku. – Transakcja z Wells Fargo nie zmienia poprzednio ogłoszonej przez GE Company strategii dotyczącej Banku BPH – wyjaśnia Antila.