Widać przyspieszenie we wszystkich segmentach rynku. Od początku roku zrealizowano już przejęcia transgraniczne o wartości 1,05 bln USD. Są duże szanse na przekroczenie wyniku z całego 2014 r., czyli 1,42 bln USD. Bardzo mocno, bo aż o 40 proc., do 1,86 bln USD, wzrosła wartość przejęć krajowych. To oznacza, że łączna wartość globalnych transakcji zrealizowanych od początku roku przekroczyła już 2,9 bln USD.
Poprawa wskaźników ekonomicznych w USA, rozwiązywanie problemów wewnątrz UE oraz rozwój rynków w rejonie Azji i Pacyfiku to czynniki, które powinny nadal stymulować wzrost transakcji międzynarodowych, a w szczególności „megatransakcji" – uważa Baker & McKenzie. Trzy największe transakcje międzynarodowe zawarte w minionym kwartale to nabycie przez Teva Pharmaceutical przedsiębiorstwa Allergan (40,5 mld USD), zakup przez ACE spółki The Chubb Corporation (28,3 mld USD) oraz akwizycja Cablevision Systems Corporation przez Altice (16,6 mld USD).
Na polskim rynku w ostatnich miesiącach również widać wzmożoną aktywność. Krajowe firmy coraz śmielej wychodzą za granicę, wpisując się tym samym w globalny trend. W tym roku o zagranicznych akwizycjach informował już m.in. giełdowy Comarch (zakup firmy Thanks Again), Asseco Poland (portugalski Exitos), a kilka dni temu Orlen. Ten ostatni chce się połączyć z amerykańską FX Energy i kupić kanadyjską firmę Kicking Horse Energy.
Zdaniem ekspertów końcówka roku na polskim rynku M&A zapowiada się bardzo ciekawe. – Jeśli chodzi o strukturę branżową transakcji, to dużą aktywność widać m.in. w segmencie farmaceutycznym, FMCG oraz e-commerce – komentuje Jakub Celiński, partner w kancelarii Baker & McKenzie.