MetLife, PZU Życie i PKO Życie nie będą pobierały drakońskich kar pieniężnych za zerwanie umowy na polisę na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Postępowania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakończyły się przyjęciem zobowiązań ubezpieczycieli do obniżenia opłat likwidacyjnych.

Jak informuje UOKiK MetLife umożliwi konsumentom aneksowanie kwestionowanych umów. Zmiany będą dotyczyły 38 wzorców umownych. Zgodnie z nowymi warunkami, opłata likwidacyjna będzie wynosiła 25 proc. składki pierwszorocznej w przypadku umów ze składką regularną albo 7,5 proc. w przypadku umów ze składką jednorazową. W obu przypadkach maksymalna kwota pobieranej opłaty nie przekroczy 5 tys. zł. PKO Życie zobowiązało się wprowadzić zmiany dotyczące 25 wzorców umownych dotyczących polis z UFK oferowanych klientom własnym oraz m. in. banków i pośredników oferujących kredyty hipoteczne. Opłaty likwidacyjne ponoszone przez dotychczasowych klientów zostaną obniżone w przypadku ubezpieczeń ze składką regularną średnio o 75 proc. i nie będą wyższe niż 25 proc. wartości wpłaconych składek oraz 4 proc. dla umów opłacanych składką jednorazową. PZU Życie które ma w ofercie jedynie produkt ze składką jednorazową, obniży koszt wykupu polisy w obowiązujących umowach do poziomu nieprzewyższającego 4 proc. środków na rachunku udziałów konsumenta, jednak nie więcej niż 7,5 tys. zł.

Wcześniej we wrześniu na podobne kroki zdecydowały się trzy pierwsze towarzystwa ubezpieczeniowe: Aviva, Allianz i Nationale Nederlanden. Zakłady zobowiązały się do znaczącego obniżenia opłat likwidacyjnych w istniejących umowach i wyeliminowania ich z nowych wzorców umownych.

UOKiK zarzucił w sumie siedemnastu towarzystwom ubezpieczeniowym, że wprowadzając opłaty likwidacyjne przerzucają na konsumentów koszty początkowe zawarcia ubezpieczenia - głównie wynagrodzenie pośredników ubezpieczeniowych. W ocenie Urzędu powinny one obciążać w głównej mierze ubezpieczycieli, a ich poniesienie stanowi zwyczajne ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej.