BOŚ Bank w ujęciu jednostkowym po trzech kwartałach wykazał zysk netto w wysokości 10,8 mln zł. Bank tłumaczy, że na wyniki finansowe wpłynęły utrzymujące się na niskim poziomie stopy procentowe, które w połączeniu z obecną strukturą bilansu banku (niski udział wysokomarżowych kredytów oraz depozytów bieżących), skutkowały niższą rentownością. Bank jest obecnie w trakcie przebudowy struktury bilansu – zmierza w kierunku zwiększenia udziału aktywów o wyższej stopie zwrotu. Jednocześnie po stronie pasywów bank zamierza zmniejszać udział środków pozyskiwanych na rynkach finansowych i sukcesywnie zastępować je środkami podmiotów niefinansowych.
Pod koniec sierpnia niedługo po objęciu stanowiska prezesa BOŚ, Dariusz Daniluk mówił w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej", że jedną z najważniejszych kwestii dla banku jest zmiana struktury bilansu m.in. m.in. większy nacisk na kredytowanie firm małych i średnich. Oznacza to stopniową zmianę struktury portfela kredytowego banku, w tym systematyczne zmniejszanie udziału kredytów udzielanych jednostkom samorządu terytorialnego – ponieważ jest to portfel o stosunkowo niskich marżach – na rzecz większego zaangażowania się w finansowanie klientów MSP. Efektem ma być wzrost rentowności banku- tłumaczył wówczas prezes BOŚ.
Zapowiedział wówczas, że perspektywie kilku lat bank powinien osiągnąć zwrot z kapitału (ROE) na poziomie 8 proc. Kładziemy też nacisk na poprawę wewnętrznej sprawności operacyjnej banku.
Współczynnik wypłacalności banku wyniósł na koniec trzeciego kwartału 12,71 proc. na wobec 14,03 proc. na koniec 2014 r., a współczynnik Tier 1 – 9,65 proc. na dzień 30 września 2015 r., w porównaniu z 10,46 proc. na koniec 2014 r. Współczynnik wypłacalności samego banku wyniósł 12,64 proc, a Tier 1 był na poziomie 9,55 proc.