Lokaty preferują natomiast krótko- i średnioterminowe. Podobnie zresztą zachowują się Polacy. Lokaty dłuższe niż roczne nie cieszą się zbytnią popularnością. A i z oszczędzaniem różnie bywa.
Tegoroczna, ósma edycja badania Fundacji Kronenberga przy Banku Citi Handlowy „Postawy Polaków wobec finansów" pokazała, że 59 proc. Polaków oszczędza z myślą o przyszłości. Nie jest to zły wynik, ale patrząc na kwoty, które odłożyliśmy w bankach i polisach, nadal daleko nam do Niemców, Francuzów czy Brytyjczyków, a nawet innych krajów środkowoeuropejskich, takich jak Czechy, Węgry czy Chorwacja. Statystyczny Polak ma 6 tys. euro oszczędności. Dla porównania Niemiec ma 44 tys. euro, Francuz 50 tys., a Brytyjczyk 86 tys. – wynika z tegorocznego Allianz Global Wealth Report.
Odsetki nie zachwycają
Topniejące regularnie oprocentowanie bankowych lokat i depozytów teoretycznie powinno zniechęcać do regularnego oszczędzania. W latach 2013-2015 Rada Polityki Pieniężnej osiem razy obniżała stopy procentowe. W ślad za tym obniża się oprocentowanie depozytów bankowych – dla rocznych lokat na 10 tys. złotych jego średni poziom nie przekracza dziś 1,60 proc. Pomimo tego okazuje się, że w ciągu ostatnich siedmiu lat odsetek Polaków uważających, że warto oszczędzać, wzrósł z 62 do 67 proc., a o 6 pkt proc. zmniejszyła się grupa Polaków, według których oszczędzanie nie ma sensu. Co ważne, znacznie powiększyło się grono ludzi, którym udaje się regularnie odkładać pieniądze na przyszłość – w 2008 r. było to 7 proc. Polaków, a dziś już 16 proc.
Jednocześnie jednak wyniki tegorocznej Diagnozy Społecznej pokazały, że w 2015 r. aż 59 proc. gospodarstw domowych jako formę przechowywania oszczędności wybierało... gotówkę. Coraz mniejsze jest zainteresowanie lokatami bankowymi: 53 proc. wobec 66 proc. dwa lata temu (badania przeprowadzane są właśnie co dwa lata).
Komu dać na rok?
Problem z najlepiej oprocentowanymi lokatami rocznymi jest taki sam jak w przypadku innych okresów – są one przeznaczone dla osób posiadających konto w danym banku. Tak jest w przypadku najlepszej oferty 12-miesięcznej – EKOlokaty z Bonusem w Banku BOŚ. Odsetek w wysokości 3 proc. nie dostanie się jednak za darmo. Jak informuje bank, bonus w wysokości 0,5 pkt proc. dodawany do standardowego oprocentowania lokaty (2,5 proc.) przysługuje tylko w przypadku posiadania konta osobistego i utrzymywania na nim średniomiesięcznego salda w wysokości co najmniej 10 proc. wartości lokaty oraz jeśli w każdym z miesięcy trwania lokaty klient dokona transakcji bezgotówkowych na kwotę minimum 300 zł. Za to 2,5 proc. można mieć bez konta – zakładanie przez internet jest z tego obowiązku zwolnione.