W porównaniu do III kwartału 2015 r., w IV kwartale wartość rynku nieskarbowych papierów dłużnych wzrosła tylko o 0,4 proc., najmniej od ostatniego kwartału 2014 r.
Cały 2015 r. też należał do niezbyt udanych. Rok wcześniej wartość nieskarbowych obligacji w obrocie zwiększyła się o ponad 13 proc., w 2013 r. o 4,7 proc., a w 2012 r. aż o 20,7 proc.
Największym i najszybciej rosnącym segmentem tego rynku są obligacje przedsiębiorstw (o terminach zapadalności powyżej roku). W ub.r. wartość takich papierów w obrocie zwiększyła się o 21,3 proc., do 63,9 mld zł, co stanowi 43,6 proc. całego rynku. Dla porównania, jeszcze dwa lata temu ten udział wynosił niespełna 39 proc.
Pod koniec 2015 r. przyspieszył wzrost zadłużenia samorządów z tytułu obligacji. Wartość wyemitowanych papierów komunalnych była na koniec roku o 4,8 proc. większa, niż rok wcześniej, i po raz pierwszy przekroczyła 20 mld zł.
Dane Fitch pasują do obrazu polskiej gospodarki w ostatnich miesiącach ub.r. Jak podał w poniedziałek GUS, do przyspieszenia wzrostu PKB z 3,5 rok do roku w III kwartale do 3,9 proc. w IV kwartale przyczyniło się w dużej mierze wyższe tempo wzrostu spożycia zbiorowego, kategorii obejmującej m.in. wydatki samorządów. Mogło to się wiązać z finalizowanie projektów współfinansowanych ze środków unijnych.