Wskaźnik rentowności kapitału własnego (ROE) spadł w sektorze bankowym w Polsce z 10 proc. w 2014 r. do 6,6 proc. w 2015 r., a w tym ma wynieść 8 proc. (pozytywnie wpłynie na to transakcja z Visą, zaś negatywnie podatek bankowy). W 2017 r. według przewidywań Deloitte wyniesie 3–4 proc., natomiast w 2018 r. wskaźnik ma wzrosnąć do 8 proc. i w kolejnych latach stabilizować się na podobnym poziomie.

Banki nadal redukują liczbę oddziałów i zatrudnienie. W Polsce w 2013 r. na 10 tys. mieszkańców przypadały cztery placówki bankowe, dwa lata później było to 3,8. Zatrudnienie w bankach w tym czasie spadło o 5,4 proc., a w całym regionie o 3,4 proc. Ten trend będzie w najbliższych latach kontynuowany. – Na taką sytuację ma wpływ dynamiczny proces cyfryzacji. Banki w Europie Środkowej inwestują w technologie, które umożliwią transformację w przyszłości. Poza koniecznością spełnienia oczekiwań klientów digitalizacja wiąże się z obniżeniem kosztów obsługi i wyższą efektywnością – wyjaśnia Daniel A. Majewski, menedżer w Deloitte.

Polski sektor charakteryzuje się najwyższą dojrzałością cyfrową, zarówno w kanale internetowym, jak i mobilnym. Polskie banki mogą się pochwalić zaawansowanymi metodami zdobywania nowych klientów za pośrednictwem internetu i aplikacji mobilnych. Nieco gorzej wypada możliwość przeprowadzania przez klientów za pośrednictwem cyfrowych technologii codziennych operacji. mr