Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Łukasz Zembik, specjalista do spraw strategii rynkowych w TMS Brokers, obstawia, że dalsze spadki na tej parze są bardzo prawdopodobne. Przemawiać za tym ma sytuacja techniczna, w jakiej znalazł się dolar australijski. – AUDUSD, czyli popularny „kangur", znajduje się od początku listopada w trendzie spadkowym. Kurs osunął się z poziomu 0,7776 do 0,7312. Po dynamicznych spadkach rynek przeszedł w fazę korekty, która prawdopodobnie zakończyła się w końcówce miesiąca. Stworzyła się formacja potrójnego szczytu, która spowodowała ponowne spadki ceny – twierdzi Zembik. – Nadal jestem zdania, że dolar amerykański powinien się umacniać przynajmniej do 14 grudnia, kiedy to poznamy decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych oraz projekcje makroekonomiczne. Później dolar może oddać pola na fali realizacji zysków przez inwestorów nastawionych na umacnianie „zielonego". Kurs AUDUSD po wybiciu się dołem z flagi ponownie podszedł pod jej dolne ograniczenie i silnie odpadł. Ruch wzrostowy z ostatnich dni zatrzymał się również na poziomie 78,6 zniesienia wewnętrznego (według liczb Fibonacciego). Pamiętajmy, że „flaga" jest formacją kontynuacji trendu, która na rynku występuję stosunkowo często. Obecne poziomy uważam za atrakcyjne do otwierania krótkich pozycji. Potencjalny zasięg to dołki z przełomu listopada i grudnia. Wybicie ich powinno otworzyć cenie drogę do poziomu 0,7310 – twierdzi Zembik.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pierwsze trzy miejsca w tegorocznym rankingu największych spółek technologicznych Europy Środkowo-Wschodniej zajęły estoński fintech Wise oraz InPost i Allegro - spółki z Polski.
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski