Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Poza słabnącym złotym jest to waluta, która może zapewnić bardzo dużą zmienność oraz zaspokoić oczekiwania różnych typów inwestorów działających w różnych horyzontach czasowych. Warto obserwować funta nie tylko z punktu widzenia podstawowej pary GBP/USD. Indeks GBP najbardziej obiektywnie przedstawia kondycję tej pary. Z punktu widzenia analizy wykresu obecny ruch wzrostowy, pomimo iż nadal należy go uznać za korekcyjny, daje coraz większe nadzieje na zmianę trendu. Odzwierciedlenie wzrostu funta widać w elementach fundamentalnych – mówi. Jakich dokładnie? Jego zdaniem coraz bardziej napięta sytuacja geopolityczna w strefie euro może kierować inwestorów właśnie w stronę funta. – Po pierwsze, eurosceptycy rosną w siłę. Na podstawie wyniku wyborów w Austrii widać, że nie jest to jeszcze siła dominująca, ale rynki biorą już pod uwagę, że taka się stanie. Niepokoje o Euroland po „porażce dla euro" we włoskim referendum będą działały na korzyść dolara, funta i franka szwajcarskiego – wyjaśnia. – Po drugie, do definitywnego kroku w sprawie Brexitu zostało jeszcze przynajmniej kilka miesięcy. Jest to czas, w którym inwestorzy mogą nadal brać pod uwagę ewentualne opóźnienie wyjścia z UE. Funt może być też beneficjentem sugestii, że w zamian za dostęp do wspólnego rynku Wielka Brytania będzie wnosiła kontrybucję do UE. Brytyjscy oficjele zasygnalizowali już (chociaż daleko tutaj do jednoznacznej deklaracji), że jeżeli to miałby być sposób na uzyskanie właściwych warunków, to zdecydowanie należy to rozważyć. Po trzecie, Bank Anglii wskazał dość wyraźnie, że nie będzie tolerował inflacji powyżej celu 2 proc. W sytuacji poprawy wskaźników wzrostu brytyjskiej gospodarki (a ze słabego funta korzystają już brytyjscy eksporterzy) i kontynuacji wzrostu inflacji inwestorzy zaczęli rozważać scenariusz zmiany stóp procentowych. Inflacja wyraźnie rośnie w ostatnich 12 miesiącach. W przypadku rozpoczęcia serii podwyżek stóp procentowych funt stanie się znacznie bardziej atrakcyjny niż euro – twierdzi Wardyn. PRT
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pierwsze trzy miejsca w tegorocznym rankingu największych spółek technologicznych Europy Środkowo-Wschodniej zajęły estoński fintech Wise oraz InPost i Allegro - spółki z Polski.
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski