Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec

Lider CDU/CSU Friedrich Merz nie zdołał zebrać wymaganego poparcia, by w głosowaniu w parlamencie zostać wybranym kanclerzem Niemiec.

Publikacja: 06.05.2025 11:14

Friedrich Merz

Friedrich Merz

Foto: REUTERS/Fabrizio Bensch

W pierwszym głosowaniu w Bundestagu Friedrich Merz nie uzyskał wymaganej liczby głosów. W tajnym głosowaniu kandydaturę lidera CDU/CSU poparło 310 deputowanych, zaś 307 było przeciw. Wymagana większość wynosiła 316 głosów. Głosowało 621 spośród 630 posłów, jeden głos był nieważny. Koalicja CDU/CSU i SPD ma w Bundestagu 328 mandatów.

Izba niższa niemieckiego parlamentu ma 14 dni, by wybrać Merza lub innego kandydata na kanclerza absolutną większością głosów. Zgodnie z niemiecką konstytucją, jeśli w tym okresie nie dojdzie do wyboru, kandydat może zostać wybrany zwykłą większością. Kolejne głosowanie możliwe jest jeszcze we wtorek 6 maja.

Czytaj więcej

Niemcy: poluzowanie hamulca da szansę na powrót gospodarki do wzrostu

Niespodzianka w niemieckim parlamencie. Pierwsza taka sytuacja po wyborach

Po niekorzystnym dla 69-letniego Merza głosowaniu przewodnicząca Bundestagu Julia Klöckner ogłosiła przerwę w posiedzeniu izby, by poszczególne frakcje mogły postanowić, co dalej.

Niemieckie media piszą, że jeszcze nigdy w Niemczech po wyborach parlamentarnych i zakończonych porozumieniem negocjacjach koalicyjnych kandydat na kanclerza nie przepadł w pierwszym głosowaniu. Komentatorzy mówią o wielkiej niespodziance.

Jakie scenariusze są teraz możliwe i co o kwestii wyboru szefa rządu mówi niemiecka ustawa zasadnicza? Deutsche Welle cytuje artykuł 63 konstytucji RFN. „Jeżeli zaproponowany kandydat nie zostanie wybrany, Bundestag może w ciągu 14 dni po głosowaniu wybrać nowego kanclerza federalnego większością ponad połowy swoich członków” - czytamy. Redakcja zaznacza, że jeżeli drugie podejście również zakończyłoby się niepowodzeniem, to w trzeciej turze do wyboru kanclerza Niemiec wystarczy zwykła większość posłów biorących udział w głosowaniu, jednak wówczas to prezydent kraju decyduje, czy powołać tak wybranego kanclerza, czy też rozwiązać parlament i ogłosić nowe wybory.

Czytaj więcej

Niemiecki przemysł wychodzi na prostą?

Wybory parlamentarne w Niemczech. Friedrich Merz kandydatem na kanclerza

W lutym w Niemczech odbyły się wybory parlamentarne, w których frakcja Merza zdobyła najwięcej głosów. Blok CDU/CSU uzyskał jednak zbyt małe poparcie (28,5 proc.), by móc myśleć o samodzielnych rządach.

Konserwatyści potrzebowali co najmniej jednego partnera, by stworzyć większość. W poniedziałek w Berlinie chadeckie CDU i CSU podpisały z socjaldemokratyczną SPD umowę koalicyjną.

Socjaldemokratyczna Partia Niemiec uzyskała w wyborach głosy 16,4 proc. wyborców - to jej najgorszy wynik w powojennej historii Niemiec.

Tekst jest aktualizowany, wkrótce więcej informacji

Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki