Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 03:10 Publikacja: 10.03.2025 06:00
Foto: Adobestock
W ramach tych patroli duńscy żołnierze przemieszczają się po terytorium Grenlandii na saniach ciągniętych przez psy. Podczas wykonywania tych zadań rozpoznawczych łączność z uczestnikami patroli jest bardzo utrudniona. Patrol może więc dostrzec wrogi desant na wybrzeżu, ale uzyskać możliwość przekazania o tym wiadomości może mieć dopiero po wielu dniach. Władze Danii najwidoczniej przez wiele lat uważały, że taki sposób dbania o bezpieczeństwo Grenlandii (wyspy czterokrotnie większej od Francji) jest wystarczający. Dopiero groźby Trumpa, że doprowadzi on do przejęcia tego terytorium przez USA, sprawiły, że duński rząd ogłosił, że przydzieli dodatkowe środki na obronę Grenlandii. Ów pakiet obronny ma sięgać 2 mld USD i w ramach niego ma m.in. zostać dostosowane jedno z grenlandzkich lotnisk do obsługi myśliwców F-35 (sprzedanych Danii przez USA). Choć rozpętana przez Trumpa awantura o Grenlandię sprawia wrażenie szaleństwa dyplomatycznego, to jednak należy pamiętać, że owa wyspa ma bardzo ważne znaczenie dla morskiej strategii NATO, Rosji, a także Chin. Kontrola nad wybrzeżami Grenlandii, Islandii oraz Norwegii uniemożliwia bowiem rosyjskim (oraz chińskim) okrętom swobodne wyjście z Oceanu Arktycznego na północny Atlantyk. Na Grenlandii znajdują się też ważne dla USA instalacje kosmiczne. Można tam też budować stacje radarowe kontrolujące poczynania Rosjan w Arktyce. Gdyby Grenlandia była dalej broniona przez Danię w dotychczasowy sposób, to mogłaby zostać łatwo opanowana za pomocą jednego rosyjskiego desantu. HK
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas