Surowce rolne w rynku "byka". Proinflacyjne El Nino przed nami

Część surowców rolnych mocno zdrożała od początku roku. Silnie rosły ceny m.in. cukru, kakao czy soku pomarańczowego. Te zwyżki mogą utrudnić walkę z inflacją.

Publikacja: 26.09.2023 13:02

Surowce rolne w rynku "byka". Proinflacyjne El Nino przed nami

Foto: Adobestock

Indeks S&P GSCI Softs, czyli indeks odzwierciedlający ceny surowców rolnych, wzrósł od początku roku już o ponad 18 proc. Niektóre spośród wchodzących w jego skład surowców osiągnęły ceny nie widziane od wielu lat. Sok pomarańczowy zdrożał od początku stycznia o 67 proc., a jego cena w kontraktach terminowych osiągnęła w zeszłym tygodniu rekordowy poziom 3,5 USD za funt. Rekordowa stała się też cena żywego bydła. Od początku roku wzrosła o ponad 20 proc., a niedawno osiągnęła rekordowy poziom 1,92 USD za funt. Cukier zdrożał w tym roku o ponad 30 proc., a jego cena doszła do najwyższego poziomu od 2012 r. Kakao osiągnęło natomiast we wrześniu cenę w kontraktach terminowych sięgającą 3763 USD za tonę. Była ona najwyższa od ponad dekady.

- Wszystkie te surowce są obecnie w rynku "byka" napędzanym przez kwestie podażowe - twierdzi Paul Caruso, dyrektor ds. inwestycji surowcowych w firmie Ancora.

Czytaj więcej

Jerzy Plewa, Team Europe: Zakaz importu zboża nie potrwa długo

Surowce rolne  wrażliwe na zmiany pogody

Za silne zwyżki cen części surowców rolnych odpowiadają w dużym stopniu czynniki klimatyczne. To, że sok pomarańczowy mocno zdrożał w ostatnich miesiącach, jest skutkiem m.in. huraganów, które zeszłej jesieni uderzyły we Florydę oraz słabszych zbiorów w Meksyku i w Brazylii. Wzrost cen cukru to natomiast w dużym stopniu skutek tego, że ekstremalne zjawiska pogodowe zaszkodziły zbiorom w Indiach i w Tajlandii. Susze na środkowym zachodzie USA, wraz z rosnącymi kosztami hodowli, przyczyniły się natomiast do spadku pogłowia amerykańskiego bydła, a to wraz z rosnącym popytem podsycało wzrost cen wieprzowiny.

- Surowce rolne są ogólnie bardzo wrażliwe na zmiany pogody. To dlatego widzimy, że część z nich drożeje i nie ma na to krótkoterminowego rozwiązania, gdyż więcej nie da się produkować. Rynek tych surowców nie jest natomiast tak wrażliwy na popyt jak na podaż - wskazuje Darwei Kung, szef działu surowców w firmie zarządzającej aktywami DWS.

Czytaj więcej

Raport surowcowy. Drożeje już tylko ropa

Wysokie ceny utrudnią walkę z inflacją

Wysokie ceny części surowców rolnych mogą utrudnić globalną walkę z inflacją. Analitycy Morgan Stanley ostrzegają, że zjawisko klimatyczne El Nino może negatywnie wpłynąć na produkcję surowców rolnych w krajach rozwijających się i doprowadzić do kolejnego "szoku cenowego".

- Na pewno nie jest teraz czas by mówić o deflacji czy o obniżkach cen, gdyż widzimy znaczący spadek marż. Nadal mamy do czynienia z wysokim poziomem inflacji kosztowej - stwierdził na wrześniowej konferencji surowcowej Barclaysa Francois-Xavier Roger, prezes koncernu Nestle.

Nie wszystkie surowce rolne drożały jednak w ostatnich miesiącach. Pszenica staniała od początku roku na giełdzie w Chicago o 25 proc. Ceny kukurydzy spadły w tym czasie o 29 proc. a soi o 14 proc. To powinno hamować presję inflacyjną.

Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami