Reklama

USA. Góra zadłużenia nadal mocno narasta

Amerykański federalny dług publiczny po raz pierwszy przekroczył poziom 33 bln USD.
USA. Góra zadłużenia nadal mocno narasta

Foto: Bloomberg

Według danych amerykańskiego Departamentu Skarbu sięgnął w poniedziałek wieczorem rekordowego poziomu 33,04 bln USD. Ledwie trzy miesiące wcześniej przekroczył 32 bln USD. W 2020 r., czyli w ostatnim pełnym roku rządów Donalda Trumpa, wynosił 27,7 bln USD, a dziesięć lat temu sięgał 16,7 bln USD.

– Amerykański dług publiczny znów minął kolejny kamień milowy, z którego nikt nie będzie dumny: przekroczył 33 bln USD. Jednocześnie dług znajdujący się w rękach amerykańskich instytucji publicznych przewyższył 26 bln USD. Stajemy się niewrażliwi na te wielkie liczby, ale to nie sprawia, że stają się one mniej niebezpieczne – twierdzi Maya MacGuineas, przewodnicząca Komitetu na rzecz Odpowiedzialnego Budżetu Federalnego (CRFB).

Teraz kwartalna e‑prenumerata z rabatem 34%!

Obserwuj świat finansów i bądź gotowy na codzienne decyzje biznesowe.

Subskrybuj i zyskaj dostęp do aktualnych i sprawdzonych informacji, wnikliwych analiz, komentarzy ekspertów, prognoz i zestawień publikowanych wyłącznie w "Parkiecie".

Reklama
Reklama
Promowane treści
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama