Włoski rząd kontra EBC. "Wysokie stopy to ryzyko recesji"

Dwóch wicepremierów Włoch zaatakowało Europejski Bank Centralny po tym, jak jego prezes Christine Lagarde zasygnalizowała zamiar ponownego podwyższenia stóp procentowych w przyszłym miesiącu.

Publikacja: 27.06.2023 15:16

Christine Lagarde, prezeska EBC

Christine Lagarde, prezeska EBC

Foto: Andreas Arnold/Bloomberg

Matteo Salvini i Antonio Tajani, liderzy partii koalicyjnych w rządzie premier Giorgii Meloni, skrytykowali perspektywę dalszego zacieśniania polityki monetarnej po jej wypowiedziach na corocznym spotkaniu w portugalskim kurorcie Sintra. Według nich EBC grozi wywołaniem recesji, a jego polityka jest niebezpieczna dla rodzin i biznesu, ponieważ całkowity dług rządowy Włoch osiągnął nowy rekord na poziomie 2,8 bln euro.

– Europejski Bank Centralny, wbrew własnym badaniom i zdrowemu rozsądkowi, sygnalizuje plany dalszego podnoszenia stóp procentowych, szkodząc rodzinom i firmom – powiedział Salvini we wtorek, opisując politykę jako „nonsensowną i niebezpieczną” i mówiąc, że będzie dążył do spotkania z włoskim członkiem zarządu EBC Fabio Panettą.

Tymczasem Tajani, który jest także ministrem spraw zagranicznych, był cytowany przez serwisy informacyjne – mówił, że „przy zbyt wysokich stopach procentowych ryzykujesz recesję”.

Uwagi te pojawiły się w przededniu danych, które mogą pokazać drastyczne spowolnienie inflacji we Włoszech, dając przedsmak innych raportów z całego regionu jeszcze w tym tygodniu.

Czytaj więcej

EBC i Fed nie powiedziały ostatniego słowa

Ponieważ bazowy wzrost cen w strefie euro w piątek nadal prawdopodobnie przyspieszy w czerwcu, przedstawiciele EBC nie ryzykują. Przygotowują się do ponownego podwyższenia kosztów kredytu w lipcu, a niektórzy, w tym prezes Bundesbanku Joachim Nagel, zasugerowali potrzebę kolejnej podwyżki na kolejnym spotkaniu we wrześniu.

EBC jest częstym celem prawicowego rządu Meloni, której pole manewru w zakresie polityki gospodarczej jest ograniczone przez zalecenia Unii Europejskiej dotyczące kontrolowania gigantycznego zadłużenia. Presja może wzrosnąć, jeśli tamtejsza gospodarka straci impet, przed czym ostrzegały główne stowarzyszenia biznesowe kraju w poniedziałek.

Ostrożne są też inne rządy, na przykład hiszpański, który jest w trakcie kampanii wyborczej. Ponieważ inflacja spada poniżej celu EBC na poziomie 2 proc., minister gospodarki Nadia Calvino powiedziała w zeszłym tygodniu, że gospodarka „może nie powinna wymagać dalszych podwyżek stóp procentowych”.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?