Światowa gospodarka wychodzi na prostą. OECD radzi podnieść stopy procentowe w Polsce

Aktywność w światowej gospodarce zwiększy się w tym roku o 2,7 proc., a w 2024 r. o 2,9 proc. – ocenia Organizacja ds. Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Obie prognozy są bardziej optymistyczne niż te z listopada. Prognoza inflacji w Polsce jest zaś bardziej optymistyczna niż projekcje NBP. Mimo to, w ocenie OECD Rada Polityki Pieniężnej powinna dalej podwyższać stopy procentowe – do 7,25 proc. – aby zapobiec utrwaleniu się inflacji.

Publikacja: 07.06.2023 12:27

Światowa gospodarka wychodzi na prostą. OECD radzi podnieść stopy procentowe w Polsce

Foto: Adobe Stock

Ekonomiści z paryskiej organizacji ostrzegają jednak, że choć perspektywy światowej gospodarki się poprawiły, to na tle historycznym tempo rozwoju pozostanie niemrawe. Ożywienie ma zresztą kruche podstawy.

W opublikowanym w środę raporcie OECD tłumaczy, że poprawa perspektyw światowej gospodarki to przede wszystkim efekt spadku cen surowców energetycznych. Jego konsekwencją jest hamowanie inflacji, a to korzystnie wpływa na siłę nabywczą dochodów gospodarstw domowych i prowadzi do poprawy nastrojów konsumentów i przedsiębiorców. Wiatru w żagle światowej gospodarce dodało również zniesienie antyepidemicznych restrykcji w Chinach i rozładowanie napięć w łańcuchach dostaw. Jednocześnie, jak zauważają ekonomiści z OECD, inflacja bazowa (nie obejmująca cen energii i żywności) pozostaje uporczywie wysoka, do czego przyczyniają się wyższe marże zysku w niektórych sektorach oraz presja na wzrost płac. To zaś wymusza utrzymywanie przez banki centralne restrykcyjnej polityki pieniężnej, która będzie chłodziła gospodarkę, a dodatkowo może prowadzić do turbulencji na niektórych rynkach (finansowych, nieruchomości).

OECD przewiduje obecnie, że globalny PKB zwiększy się w tym roku realnie (w cenach stałych) o 2,7 proc., po zwyżce o 3,3 proc. w 2021 r., a w 2024 r. wzrośnie o 2,9 proc. Poprzednie prognozy paryskiej organizacji, z listopada ub.r., sugerowały, że globalny wzrost PKB sięgnie w tym roku 2,2 proc., a w przyszłym roku 2,7 proc.

Nawet w świetle aktualnych prognoz globalna gospodarka będzie się rozwijała znacznie wolniej niż w przeszłości. W latach 2013-2019 wzrost światowego PKB wynosił średnio 3,4 proc.

Znacznie lepiej niż w listopadzie ekonomiści z OECD oceniają obecnie perspektywy amerykańskiej gospodarki, choć tylko krótkoterminowe. Aktywność gospodarcza w USA zwiększyć ma się w tym roku o 1,6 proc., zamiast o 0,5 proc. Prognoza na przyszły rok, wskazująca na wzrost amerykańskiego PKB o 1 proc., pozostała jednak bez zmian.

W strefie euro PKB zwiększyć się według OECD o 0,9 proc. w tym roku i o 1,5 proc. w przyszłym roku. Listopadowe prognozy zwiastowały zwyżkę o – odpowiednio – 0,5 i 1,4 proc. Przy tym jednak gospodarka Niemiec, z którą najbardziej powiązana jest gospodarka Polski, ma wyraźnie słabsze perspektywy. Niemiecki PKB ma w tym roku pozostać bez zmian, a w 2024 r. zwiększyć się o 1,3 proc.

Aktywność ekonomiczna nad Wisłą zwiększy się w tym roku według OECD o 0,9 proc., a w 2024 r. o 2,1 proc. Prognoza na bieżący rok jest taka sama jak w listopadzie, ale ta na przyszły rok jest nieco niższa.

Ekonomiści z OECD oceniają obecnie, że inflacja w Polsce w tym roku wyniesie średnio 12,4 proc., a nie 10,8 proc., jak sądzili w listopadzie, a w 2024 r. spadnie do 4,8 proc., zamiast do 6,6 proc. To prognozy bardziej optymistyczne od marcowej projekcji NBP. Ta ostatnia wskazywała bowiem, że inflacja w 2024 r. wyniesie średnio 5,7 proc.

Mimo to, w ocenie analityków z paryskiej organizacji Rada Polityki Pieniężnej powinna dalej podwyższać stopy procentowe – do 7,25 proc. – aby zapobiec utrwaleniu się inflacji. W II połowie 2024 r. mogłaby wówczas myśleć o obniżkach. Tymczasem uczestnicy rynku finansowego spodziewają się, że RPP zacznie obniżać stopy procentowe już w IV kwartale br.

Gospodarka światowa
Rajd na Wall Street będzie kontynuowany. Pęknie 6000 punktów na S&P500?
Gospodarka światowa
Biurokracja szkodzi handlowi po brexicie
Gospodarka światowa
Powell: Fed nie ogłasza zwycięstwa w walce z inflacją
Gospodarka światowa
Fed obniża stopy procentowe. Agresywny początek łagodzenia polityki pieniężnej
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne
Gospodarka światowa
Brexit nie pomógł brytyjskiemu handlowi
Gospodarka światowa
Trump będzie lepszy dla akcji, a Harris bardziej da zarobić na obligacjach