Akcje wartościowe lekiem na marny sezon wyników

Tak uważają uczestnicy najnowszego sondażu MLIV Pulse.

Publikacja: 09.01.2023 09:53

Akcje wartościowe lekiem na marny sezon wyników

Foto: Michael M. Santiago

Przygotowują się na serię słabych raportów finansowych w nadchodzącym sezonie takich publikacji. Są przekonani, że w takich okolicznościach przedłużona będzie dominacja akcji wartościowych, kiedy korporacyjna Ameryka (Corporate America) zmaga się z wysoką inflacją i rosnącymi kosztami kredytów.

Oceny szerokiego rynku akcji pozostają pesymistyczne, a większość spośród 424 respondentów spodziewa się pogłębienia spadku indeksu szerokiego rynku Standard&Poor’s500.

Ponad połowa uczestników sondażu MLIV Pulse przyznała, że są skłonni zainwestować więcej pieniędzy w tańsze akcje wartościowe w porównaniu z 39 proc. takich odpowiedzi trzy miesiące temu.

W 2022 roku przewaga akcji wartościowych nad wzrostowymi okazała się największa od 20 lat, gdyż tym ostatnim zaszkodziły rosnące stopy procentowe uderzając w drogie sektory, zwłaszcza technologiczny.

-Wierzymy, że spółki wartościowe w tym sezonie będą lepsze niż wzrostowe, gdyż są dużo bardziej zorientowane na rynek wewnętrzny i korzystają popandemicznego odbicia - wskazuje Jay Hatfield, prezes Infrastructure Capital Advisors, w rozmowie z agencją Bloomberg.

- W grze jest wiele zmiennych, a potencjał zysków spółek wartościowych w odniesieniu do wzrostowych będzie zależał od tego jak szybko wzrosty stóp procentowych przejdą w cięcia kosztów kredytu i od tego jak głęboko recesja wciągnie światową gospodarkę pod wodę - uważa David Hewson, analityk finansowy w AJ Bell.

Raporty za ostatni kwartał minionego roku zapowiadają się jako złe, ale jeszcze gorsze mogą się okazać wyniki kolejnych sezonów. Prawie 50 proc. uczestników sondażu MLIV Pulse spodziewa się, że sprawozdania finansowe za drugi kwartał 2023 roku odzwierciedlą większość szkód jakie wyrządziła potencjalna recesja.

Zanim to nastąpi być może będzie czas by wyjść z akcji wartościowych, bardziej wrażliwych na cykle gospodarcze i powrócić do akcji wzrostowych.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?