Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Państwa z całego świata zwiększyły wydatki zbrojeniowe w 2021 r. o 0,7 proc., co było siódmym rokiem wzrostowym z rzędu. Analitycy Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) spodziewają się, że obecny rok powinien przynieść kolejny rekord wydatków na cele wojskowe. Wojna w Ukrainie mocno bowiem przyczynia się do wzrostu popytu w przemyśle zbrojeniowym.
Spośród wszystkich państw świata najwięcej wydały na obronność Stany Zjednoczone. Przeznaczyły na ten cel w 2021 r. 801 mld USD, ale wydatki te były o 1,4 proc. mniejsze niż rok wcześniej. Na drugim miejscu utrzymały się Chiny, z wydatkami wynoszącymi 293 mld USD. Były one o 4,7 proc. wyższe niż w 2020 r. i rosły już 27 rok z rzędu. Kolejne pozycje przypadły: Indiom (76,6 mld USD), Wielkiej Brytanii (68,4 mld USD) oraz Rosji (65,9 mld USD). Rosyjskie wydatki zbrojeniowe zwiększyły się o 2,9 proc. i stanowiły 4,1 proc. PKB Rosji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.
W czerwcu ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w Niemczech o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, dynamika zmian wyniosła +0,4 proc. w maju i +0,8 proc. w kwietniu.
Rumunia musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak w oczy głęboko zajrzało jej ryzyko śmieciowego ratingu. Czy to też lekcja dla Polski?
Całkowite zatrzymanie imigracji i wzrost deportacji spowoduje spadek wzrostu amerykańskiego PKB między 0,8 a 1 pkt. proc. w 2025 r. i 0,4-1,4 pkt. proc. w 2027 r. - wynika z badania ekonomistów z Fed z Dallas.
Eksport spadł wobec kwietnia o 1,4 proc., kontynuując zniżkę z kwietnia. Import obniżył się jeszcze mocniej – o 3,8 proc. wobec 2,2 proc. miesiąc wcześniej