Estonia dostała przepustkę do eurolandu. Polska spełnia jedno kryterium

Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny opublikowały wczoraj raporty oceniające, czy kraje spoza strefy euro spełniają kryteria wejścia do strefy wspólnej waluty.

Publikacja: 13.05.2010 08:49

– Rekomendujemy przyjęcie Estonii do strefy euro od 1 stycznia 2011 roku – ogłosił Oli Rehn, unijny komisarz ds. gospodarczych i polityki pieniężnej. To jedyne państwo, które może dołączyć do eurolandu.

Polska na razie nie kwalifikuje się do strefy euro. Z raportu wynika, że nie spełniamy większości kryteriów. Mamy zbyt wysoki deficyt sektora finansów publicznych, inflację (w tym wypadku wartość referencyjna jest niska ze względu na ubiegłoroczną recesję w UE). Minimalnie przekroczone było kryterium długoterminowych stóp procentowych.

Polska nie spełnia też warunku tzw. zgodności prawnej, która obejmuje m.in. niezależność banku centralnego. Ani polska konstytucja, ani ustawa o NBP nie uwzględniają faktu, że NBP jest już członkiem Europejskiego Systemu Banków Centralnych. Nie jest w nich zapisane, że decyzje w zakresie polityki pieniężnej i kursowej będą podejmowane przez EBC, gdy Polska wejdzie do strefy euro.

Komisja ma zastrzeżenia do ustawowych gwarancji niezależności NBP i członków Rady Polityki Pieniężnej, w tym przesłanek do ich odwołania. Bruksela wytknęła nam te słabości już dwa lata temu, w poprzednim raporcie o konwergencji, ale nie zostały one naprawione w ostatnich nowelizacjach ustawy.

Na razie jedyny warunek, który spełniamy, to wielkość długu publicznego. W 2009 roku wyniósł on 51 proc. wobec dopuszczalnego dla strefy euro maksimum 60 proc. Prognozy wskazują jednak, że za rok możemy osiągnąć ten poziom. W przeszłości to kryterium nie było restrykcyjnie przestrzegane i wystarczyło zapewnienie kandydatów, że będą zmniejszać dług.

– Budujemy kalendarz wejścia do strefy euro, ale on nie jest priorytetem – powiedział wczoraj minister finansów Jacek Rostowski. – Już od dłuższego czasu mówimy bardzo jasno, że do strefy euro się nie spieszymy.

Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale