Słabe euro pomoże Grecji spłacić długi

Ateny wykupiły obligacje za 8,5 mld euro, tłumiąc obawy przed ich niewypłacalnością w krótkim terminie. Płynność Grecji po 2012 r. wciąż stoi pod znakiem zapytania

Publikacja: 20.05.2010 08:36

Słabe euro pomoże Grecji spłacić długi

Foto: GG Parkiet

Grecki rząd wykupił wczoraj zapadające tego dnia 10-letnie obligacje o wartości 8,5 mld euro (około 34,5 mld zł). Umożliwiła mu to pierwsza transza pakietu pomocowego Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wypłacona dzień wcześniej.

[srodtytul]Atrakcyjne papiery [/srodtytul]

To właśnie obawy, że rząd w Atenach nie będzie w stanie uregulować majowych zobowiązań, były bezpośrednim powodem przyznania mu trzyletniej linii kredytowej o wartości 110 mld euro. Kolejne greckie papiery skarbowe zapadają bowiem dopiero w marcu 2011 r.

Choć rentowność greckich obligacji wczoraj rosła, analitycy sygnalizowali, że wykup 10-latek nieco ich uspokoił. – Rynki powinny sobie teraz bardziej zdać sprawę, że Grecja zmierza w dobrym kierunku – ocenił Michiel de Bruin, główny analityk obligacji skarbowych w holenderskim oddziale F&C. – Krótkoterminowe obligacje skarbowe mogą stanowić dobrą okazję inwestycyjną, ponieważ Grecja w kolejnych 18-miesiącach będzie sobie dawać radę – powiedział Robin Marshall, dyrektor pionu papierów o stałym dochodzie w firmie inwestycyjnej Smith & Williamson.

– Uważam, że papiery zapadające w 2011 i 2012 r. są atrakcyjnie wycenione – wtórował mu Fabrizio Fiorini z włoskiej firmy Aletti Gestell. Jak podkreślił, w takich obligacjach zamierza on ulokować część ze 100 mln euro, które miał w greckich 10-latkach.

[srodtytul]Długi termin ważniejszy[/srodtytul]

– Zdolność Grecji do wykupu 10-latek to dobry sygnał, ale uwaga skupi się teraz na jej płynności w dłuższej perspektywie – wskazuje de Bruin. – Ryzyko niewypłacalności nie zmniejszy się znacząco dopóki Grecja nie udowodni, że potrafi zwiększyć konkurencyjność i obniżyć dług publiczny – dodaje Marshall.

W tym celu rząd w Atenach ogłosił program oszczędnościowy, który do 2014 r. powinien ograniczyć deficyt budżetowy do 3 proc. PKB, z blisko 14 proc. rok temu. – Jest jasne, że będziemy walczyli z tym kryzysem nie tylko konsolidując budżet, ale też poprzez wzrost gospodarczy – oświadczył wczoraj premier Jeorjos Papandreu.

W tym roku grecki PKB skurczy się według prognoz o 4 proc. Na dłuższą metę Helladzie może jednak pomóc deprecjacja euro, które od początku roku osłabiło się wobec dolara o około 14 proc. – Grecja więcej handluje z krajami spoza strefy euro niż z jej członkami, więc słabsze euro stanowi wsparcie dla jej eksportu – wskazuje Ken Watrett, główny ekonomista ds. eurolandu w BNP Paribas. Podobną opinię w odniesieniu do gospodarki całej strefy euro wyraził wczoraj wiceprezes MFW John Lipsky. – Po długim okresie przewartościowania, kurs euro jest bliski poziomu równowagi – ocenił.

[ramka][b]Hiszpania wyszła z recesji [/b]

PKB piątej gospodarki Europy powiększył się w I kwartale o 0,1 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami (rok do roku spadł o 1,3 proc.) – podał wczoraj hiszpański urząd statystyczny. Choć to minimalny wzrost, oznacza on, że Hiszpania, typowana jako kolejna po Grecji ofiara kryzysu zadłużenia, wreszcie wyszła z recesji, z którą zmagała się przez siedem kwartałów. Motorem ożywienia w pierwszych miesiącach był eksport, który powiększył się o 2 proc. kwartał do kwartału (0 8 proc. rok do roku). Wydatki gospodarstw domowych wzrosły o 0,5 proc. Ekonomiści wskazują jednak, że 20-proc. stopa bezrobocia w połączeniu z ostrzejszą polityką fiskalną będą w kolejnych miesiącach ograniczały popyt wewnętrzny. – Nie zdziwiłbym się, gdyby Hiszpania znów wpadła w recesję, może nie w II kwartale, ale w III lub IV – wskazuje Jose Garcia Zarate z firmy analitycznej 4Cast. Liczy się z tym także rząd w Madrycie, który prognozuje, że PKB zmniejszy się w tym roku o 0,3 proc., po spadku o 3,6 proc. w 2009 r.[/ramka]

Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale