Reforma regulacyjna nabiera kształtów

Po miesiącach debat, amerykański Senat przyjął w czwartek wieczorem projekt szeroko zakrojonej ustawy zaostrzającej regulacje w sektorze finansowym, co ma w przyszłości zapobiec powtórce kryzysu

Publikacja: 21.05.2010 09:52

Reforma regulacyjna nabiera kształtów

Foto: Bloomberg

Senacki projekt wymaga uzgodnienia z wersją przyjętą w grudniu przez niższą izbę Kongresu, Izbę Reprezentantów. Dopiero kompromisową ustawę będzie mógł podpisać prezydent Barack Obama. Oczekuje się, że może to nastąpić na przełomie czerwca i lipca.

„Gdy ta ustawa stanie się prawem, na Wall Street skończy się zabawa” – deklarował po głosowaniu lider demokratycznej większości w Senacie Harry Reid.

Jednym z kluczowych elementów senackiego projektu jest tzw. „reguła Volckera”, od nazwiska byłego prezesa Rezerwy Federalnej Paula Volckera, który obecnie jest doradcą ekonomicznym prezydenta Obamy. Rozdzielałaby ona tradycyjną działalność bankową od inwestycyjnej, zakazując bankom handlu na rynkach finansowych na własny warunek. Rozwiązania tego nie przewiduje ustawa proponowana przez Izbę Reprezentantów.

Sporną kwestią jest też problem banków, które podczas kryzysu zostały przez rząd uznane za „zbyt wielkie, by upaść” i uratowane z pieniędzy podatników. Senat chciałby, aby w razie kłopotów rząd mógł postawić takie instytucje w stan likwidacji. Proces ten finansowany byłby ze sprzedaży ich aktywów, a gdyby to nie wystarczyło, nakładano by jednorazowy podatek na sektor bankowy. Projekt Izby Reprezentantów przewiduje natomiast zgromadzenie od banków funduszu likwidacyjnego o wartości 200 mld USD.

Wśród proponowanych przez Senat reform jest także powołanie agencji ds. ochrony klientów instytucji finansowych, która działałaby przy Rezerwie Federalnej, a także rady ryzyka systemowego, której przewodniczyłby sekretarz skarbu.

Najmniej sporna jest propozycja zwiększenia przejrzystości rynku instrumentów pochodnych. Zarówno Senat jak i Izba Reprezentantów chcą, aby jak największa część handlu derywatami odbywała się na regulowanych rynkach za pośrednictwem izb rozrachunkowych.“Przez ostatni rok branża finansowa wielokrotnie próbowała doprowadzić do przerwania prac nad tą reformą, a gdy to się nie udawało, złagodzić ją. Dzisiaj uważam, że wysiłki te zawiodły” – powiedział wczoraj Obama.

Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać