UBS i Deutsche Bank: Zyski windowały kursy

Największy szwajcarski bank UBS trzeci z rzędu kwartał zakończył na plusie i wypracował zysk większy od prognozowanego przez analityków, głównie dzięki większym, niż przewidywano, przychodom z bankowości inwestycyjnej.

Publikacja: 28.07.2010 07:45

UBS i Deutsche Bank: Zyski windowały kursy

Foto: GG Parkiet

Największy w RFN Deutsche Bank zwiększył zysk w drugim kwartale o 6,4 proc., także bardziej, niż przewidywano, ale głównie dzięki temu, że przychody z bankowości detalicznej i transakcji międzybankowych pozwoliły mu zrównoważyć spadek przychodów ze sprzedaży akcji i obligacji oraz z obrotów giełdowych.

Kurs akcji UBS wzrósł na giełdzie w Zurychu o 7,6 proc., najbardziej od 10 maja, po opublikowaniu przez spółkę raportu za II kwartał. Zysk netto banku wyniósł w tym okresie 2,01 mld franków szwajcarskich (5,96 mld zł) po stracie netto 1,4 mld franków w tym okresie ubiegłego roku. Analitycy spodziewali się 1,12 mld franków zysku.

Akcje Deutsche Banku zdrożały na frankfurckiej giełdzie o 3,6 proc., gdy okazało się, że zysk netto spółki w minionym kwartale wzrósł do 1,16 mld euro (4,68 mld zł), przewyższając medianę prognoz analityków wynoszącą 1,05 mld euro.

UBS wyraźnie pokonał najgroźniejszych rywali w kategorii bankowości inwestycyjnej. Ten dział szwajcarskiego banku pozyskał 3,07 mld franków z handlu akcjami, walutami, obligacjami i surowcami, tylko o 10 proc. mniej niż w poprzednich trzech miesiącach, w porównaniu ze średnim spadkiem przychodów z bankowości inwestycyjnej o 34 proc. takich gigantów jak Credit Suisse, Goldman Sachs, Citigroup, JPMorgan czy Morgan Stanley.

Dział bankowości inwestycyjnej Deutsche Banku miał przychody o 15 proc. mniejsze niż przed rokiem i aż o 42 proc. mniejsze niż w I kwartale 2010 roku. Natomiast ponadczterokrotnie wzrosły przychody spółki z bankowości detalicznej, do czego przyczynił się ponowny rozwój kredytów hipotecznych, ale przede wszystkim zmniejszenie rezerw na nieściągalne kredyty z miliarda euro przed rokiem do 243 mln euro. Na taką decyzję pozwoliło przyspieszenie rozwoju gospodarczego Niemiec. Zaufanie tamtejszych przedsiębiorców nieoczekiwanie wzrosło w lipcu do poziomu najwyższego od trzech lat.

Na poprawę wyników UBS miało też wpływ odzyskiwanie do niego zaufania przez najbogatszych klientów. W drugim kwartale z działu zarządzania majątkiem wycofali oni jedynie 8,1 mld franków w porównaniu z 15,4 mld franków w poprzednich trzech miesiącach. W ciągu dwóch lat wycofali netto z UBS aż 243,5 mld franków.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?