General Motors coraz bliżej powrotu na giełdę

Tuż przed 2 listopada akcje nowego General Motors znajdą się na nowojorskim parkiecie. Będzie to największa oferta publiczna w historii amerykańskiego rynku

Publikacja: 13.08.2010 08:17

Produkcja i sprzedaż aut znów się opłaca. W minionym kwartale General Motors zarobił 1,3 mld USD.

Produkcja i sprzedaż aut znów się opłaca. W minionym kwartale General Motors zarobił 1,3 mld USD.

Foto: Bloomberg

Najpóźniej w poniedziałek GM złoży dokumenty niezbędne do powrotu na rynek publiczny. W ten sposób zostanie zapoczątkowany proces ograniczenia udziału państwa w akcjonariacie koncernu. Dziś jest to 61 proc. – wynik udzielenia pomocy finansowej w wysokości 50 mld dolarów wiosną ubiegłego roku. Z tego pakietu GM wykorzystał 43 mld USD, ale całą kwotę już spłacił. Miał na to czas do 2015 r.

[srodtytul]Oferta większa niż Visy?[/srodtytul]

Nie wiadomo, jaka część akcji GM znajdzie się w tym roku na giełdzie. Wiadomo natomiast, że Departament Skarbu nie planuje sprzedaży całego 61-procentowego pakietu. Nie ma na razie informacji, jaką część swoich pakietów będą chcieli wprowadzić na giełdę inni akcjonariusze GM – fundusz ochrony zdrowia należący do związku zawodowego United Auto Workers, który posiada 17,5 proc. udziałów, rząd kanadyjski (11,7 proc.) oraz posiadacze obligacji starego GM (9,8 proc.).

Najprawdopodobniej z rządowego pakietu liczącego 304 mln akcji zostanie sprzedana jedna piąta, co pozwoli pozyskać 20 mld USD. Gdyby tak się stało, IPO samochodowego koncernu może przebić rekordową ofertę Visy z 2008 r., która miała wartość 19,7 mld USD.

Koncern, który wczoraj poinformował o zysku za II kwartał w wysokości 1,3 mld USD, jest zadłużony na 15,4 mld USD. Jego zapasy gotówki wynoszą jednak 30 mld USD. Obciążeniem dla GM jest nadal jego europejska część, czyli Opel/Vauxhall, który w II kwartale stracił 160 mln USD. Znacznie mniej niż 477 mln USD w I kwartale.

[srodtytul]Zarobek mimo trudności[/srodtytul]

– Udało nam się tak zredukować koszty, że jesteśmy w stanie zarabiać nawet tam, gdzie rynek jest wyjątkowo trudny – zapewnia wiceprezes ds. finansowych GM Chris Liddel. Analitycy pytani o prognozy dla oferty akcji mają mieszane uczucia. Kirk Lutke, wiceszef CRT Capital Group, uważa, że trudno dziś przesądzić o powodzeniu oferty, bo nie wiadomo, jakie będą nastroje na rynkach. Z kolei Chas Chandler z Amherst Partners uważa, że przy dobrych prognozach dla przemysłu samochodowego wszystko powinno pójść łatwo.

Komisja Nadzoru Giełdowego (SEC) potrzebuje 60–90 dni na analizę dokumentów rejestracyjnych. Zanim akcje GM znajdą się w obrocie publicznym, koncern musi jeszcze zabezpieczyć sobie finansowanie działalności – potrzebny jest kredyt odnawialny na 5 mld USD. W ramach programu TARP Departament Skarbu USA zaangażował w pomoc dla firm 550 mld USD. Szacuje się, że mimo kilku udanych transakcji, jak wsparcie dla banków i właśnie GM, administracja straci na tym 105 mld USD.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?