Panika w Ameryce

Izba Reprezentantów odrzuciła propozycję ratowania sektora finansowego.Przez giełdy w USA przetoczyła się fala panicznej wyprzedaży akcji, indeks S&P 500 stracił 8,7 proc.

Aktualizacja: 26.02.2017 12:13 Publikacja: 29.09.2008 22:08

Plan Paulsona został odrzucony przez Izbę Reprezentantów przewagą 228 głosów przeciw 205. Rano, przed głosowaniem o przyjęcie planu apelował prezydent George Bush. Szef Rezerwy Federalnej (FED) Ben Bernake ostrzegał przed śmiertelnym zagrożeniem dla systemu finansowego, jeśli plan zostanie odrzucony.

 

- Amerykanie odrzucają ten plan i to samo zrobił Kongres - mówi republikanin z Indiany Mike Pence. - Plan wprowadziłby Amerykę na śliską ścieżkę do socjalizmu - dodaje Jeb Hensarling, republikanin z Texasu i lider głosujących przeciw kongresmenów.

 

O 16.43 amerykański indeks S&P 500 spadał o 3,6 proc. (43 pkt.), po nadejściu wyników głosowania w Izbie Reprezentantów stracił niemal drugie tyle i na zamknięciu był o 106 pkt (-8,79 proc.) poniżej zamknięcia z piątku - to największy spadek od czasów krachu w 1987 r. DJIA stracił 777 pkt. - najwięcej w całej historii.

 

Mocno spadały też ceny ropy naftowej (o 9 proc.) i innych surowców. Jedynie złoto - traktowane przez inwestorów jako bezpieczna lokata na niepewne czasy - drożało.

 

Inwestorzy ma całym świecie od rana masowo wyprzedawali akcje instytucji finansowych. Drożał dolar i złoto, słabły euro i funt. Spadały ceny akcji na niemal całym świecie. Warszawski parkiet zakończył dzień ponad pięcioprocentowym spadkiem WIG20.

 

Na całym świecie trwało ratowanie kolejnych instytucji finansowych. W Wielkiej Brytanii hiszpański Santander kupił część dużego banku hipotecznego Bradford & Bingley, w Niemczech banki dofinansowały Hypo Real Estate. Za oceanem właściciela zmieniał bank Wachovia kupiony przez Citigroup a udziały w Morgan Stanley przejął japoński Mitsubishi UFJ Financial Group

Gospodarka światowa
USA i Chiny obniżą cła o 115 punktów procentowych
Gospodarka światowa
Sukces w Genewie. USA i Chiny zawarły porozumienie
Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu