Zakonnice kontra Goldman Sachs

Lloyd Blankfein, szef Goldmana może wierzyć, że czyni „dzieło Boże”, ale siostra Nora Nash zupełnie się z tym nie zgadza. Ona i pozostałe zakonnice z zakonu Św. Franciszka w Filadelfii sądzą, że ich patron „obraca się w grobie” słysząc o zarobkach jakie otrzymuje bankowa elita zatrudniona w Goldman Sachs

Aktualizacja: 25.02.2017 21:29 Publikacja: 13.04.2011 12:45

Zakonnice sądzą, że niebotyczne zarobki członków zarządu Goldman Sachs to "grzech"

Zakonnice sądzą, że niebotyczne zarobki członków zarządu Goldman Sachs to "grzech"

Foto: Fotorzepa, Beata Kitowska bk Beata Kitowska

Zgromadzenia sióstr Św. Józefa w Bostonie, Notre Dame de Namur, Św. Franciszka z Filadelfii i benedyktynki z Mt. Angel, w których posiadaniu znajdują się udziały Goldman Sachs, zamierzają na dorocznym spotkaniu banku, zapytać, czy prezes Lloyd Blankfein i inni zarządzający bankiem rzeczywiście zasługują na premie w wysokości 69.5 mln USD. Zakonnice chcą powołać specjalną komisję, która zbada zasadność przyznanych wynagrodzeń, a potem przedstawi odpowiedni raport. Premie jakie przyznali sobie bankowcy to "grzech" - uważa siostra Nora Nash. - Jest ogromna przepaść między etyką zwykłych ludzi a etyką w korporacjach - dodaje zakonnica.

Zasady wynagradzania stosowane przez bank były już w przeszłości kwestionowane przez zakony, jednak tym razem wezwanie do wyjaśnień nastąpiło po tym, jak Goldman Sachs ogłosił wysokość nagród przyznanych członkom zarządu.

Blankfein, który w wywiadzie w 2009 r., powiedział, że jego bank wykonuje „Boże dzieło”, otrzymał premię w wysokości 5,4 mln dolarów. W sumie za 2010 r. otrzymał nagrody warte 14,1 mln USD.

Benedyktynki wraz z fundacją charytatywną Nathan Cummings Foundation skierowały prośbę do komisji bankowej, by zbadała proporcje między wysokością odpraw i wynagrodzeń najniżej zarabiających pracowników w stosunku do wynagrodzeń najważniejszych dyrektorów.

Działalność Goldman od rozpoczęcia kryzysu wywołała oburzenie opinii publicznej.

Bank przedłożył SEC informację, że udziałowcy zostali poinformowani o sposobie w jaki bank wynagradza swoich dyrektorów, a w kolejnym raporcie rozpatrzone zostaną kwestionowane wydatki, jednak nie będą to informacje mające znaczenie dla udziałowców.

W ubiegłym roku irlandzkie zakonnice pozwały Morgan Stanley i Deutsche Bank za nieudane inwestycje na rzecz ich zakonów.

Gospodarka światowa
USA i Chiny obniżą cła o 115 punktów procentowych
Gospodarka światowa
Sukces w Genewie. USA i Chiny zawarły porozumienie
Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu