Niebezpieczne czasy na fuzje

Zapowiadane przez ekonomistów ożywienie na rynku fuzji i przejęć nie doszło do skutku. Menedżerowie boją się ryzykować

Aktualizacja: 23.02.2017 13:06 Publikacja: 27.09.2011 15:58

Niebezpieczne czasy na fuzje

Foto: www.photoxpress.com

Zarówno azjatyccy jak i amerykańscy menedżerowie nie sfinalizowali wielu zapowiadanych transakcji. Trzeci kwartał był również słaby na starym kontynencie. Liczba fuzji i przejęć  w tym czasie  padła w Europie o 43 proc. kwartał do kwartału.

Globalnie w stosunku do drugiego kwartału wartość sfinalizowanych transakcji spadła o 22 proc. do 504 mld dolarów.

Nie powiodło się przejęcie Medco przez Express Scripts, które miało być warte 29,1 mld dol. Fiaskiem zakończyła się również próba przejęcia za 9,5 mld dol. Sumitomo Metal Industries przez Nippon Steel Corp.

Firmy w Azji,  USA  i Europie nie wykorzystują znacznych zasobów posiadanej gotówki, ponieważ ciągle niejasna kondycja światowej gospodarki oraz trwający kryzys zadłużeniowy państw strefy euro zmusza menedżerów do ostrożniejszych działań.

- Chociaż mamy sygnały o nowych pomysłach na transakcje, to pozostajemy umiarkowanie optymistyczni, ponieważ w obecnych warunkach rynkowych ciężko będzie je dopiąć -  tłumaczy Hernan Cristerna, szef działu fuzji i przejęć na Europę, Bliski Wschód i Afrykę w JPMorgan Chase .

Na każde 2 dolary wydane na fuzje i przejęcia w USA przypada  w tym roku jedynie dolar w Europie. W poprzednich latach te sumy były raczej podobne.

- Widzimy korzystną aktywność w sektorze technologicznym i zasobów naturalnych, ale globalne nastroje pokazują, że dyrektorzy zarządzający są raczej ostrożni w podejmowaniu wielomiliardowych decyzji – mówi Yoel Zaoui, wiceprezes działu fuzji i przejęć w Goldman Sachs.

Gospodarka światowa
Banki zaczęły sezon wyników na Wall Street
Gospodarka światowa
Inflacja w USA nieco wyższa od prognoz
Gospodarka światowa
Srebro najdroższe od 14 lat. Powodów jest kilka
Gospodarka światowa
Badanie BofA: Inwestorzy w najlepszych nastrojach od lutego
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł o 5,2 procent
Gospodarka światowa
Rynki jak na razie nie dają się przestraszyć cłom prezydenta Donalda Trumpa