S&P naciska na euroland

Potwierdziły się medialne spekulacje. Agencja ratingowa Standard&Poor's umieściła oceny wiarygodności kredytowej 15 państw Strefy Euro na liście obserwacyjnej z możliwością ich obniżenia

Aktualizacja: 24.02.2017 02:01 Publikacja: 06.12.2011 07:57

S&P naciska na euroland

Foto: Bloomberg

Piętnaście krajów strefy euro znalazło się pod lupą agencji Standard&Poor's Ratings Services. Zaraz po zamknięciu sesji na Wall Street agencja poinformowała w komunikacie, że umieszcza na liście obserwacyjnej z możliwością ich obniżenia. Wcześniejsze spekulacje na temat tego, że S&P chce umieścić rating wszystkich krajów eurolandu na negatywnej liście obserwacyjnej były sygnałem do wyprzedaży na Wall Street, która zmniejszyła wzrosty.

Agencja jednocześnie utrzymała rating Cypru na poziomie BBB na liście obserwacyjnej z możliwością obniżenia i pominęła rating Grecji, który utrzymywany jest na poziomie CC.

S&P informuje, że ratingi Austrii, Belgii, Finlandii, Niemiec, Holandii i Luksemburga mogą zostać obniżone o jeden stopień. Ratingi pozostałych, wśród których jest Francja, mogą natomiast zostać obcięte o dwa stopnie.

Umieszczenie przez S&P na liście obserwacyjnej ratingów prawie wszystkich państw Strefy Euro oraz rozpoczęcie ich przeglądu to paradoksalnie dobra wiadomość dla rynków. To tworzy ogromną rynkową presję na europejskich przywódców, którzy spotkają się na piątkowym szczycie. Będzie to jeden z najważniejszych szczytów UE w najnowszej historii.

8 i 9 grudnia unijni przywódcy mają opracować plan reform, które przywrócą zaufanie rynków do strefy euro i zapobiegną w przyszłości nadmiernemu zadłużaniu się krajów członkowskich.

O tym, że rynki odczytują ostrzeżenie agencji S&P skierowane do państw Strefy Euro w kategoriach czynnika zwiększającego prawdopodobieństwo zakończenia kryzysu, a nie jako rozszerzenie kryzysu pokazuje umiarkowana reakcja EUR/USD na wcześniejsze doniesienia mediów o możliwej decyzji S&P, czy też niewielka reakcja Wall Street.

Gospodarka światowa
Banki zaczęły sezon wyników na Wall Street
Gospodarka światowa
Inflacja w USA nieco wyższa od prognoz
Gospodarka światowa
Srebro najdroższe od 14 lat. Powodów jest kilka
Gospodarka światowa
Badanie BofA: Inwestorzy w najlepszych nastrojach od lutego
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł o 5,2 procent
Gospodarka światowa
Rynki jak na razie nie dają się przestraszyć cłom prezydenta Donalda Trumpa