Kod wysadził w powietrze ofertę BATS, trzeciej giełdy w USA

Błąd oprogramowania komputerowego, który storpedował pierwotną ofertę elektronicznej giełdy BATS zirytował i przestraszył inwestorów. Gwałtowny spadek ceny akcji BATS na swojej własnej platformie z 16 dolarów do 0,02 centa skojarzył się graczom giełdowym z wpadką z 6 maja 2010 r. zwaną „flash crash”. Indeks Dow Jones Industrial Average błyskawicznie stracił wówczas prawie tysiąc punktów.

Aktualizacja: 18.02.2017 07:16 Publikacja: 26.03.2012 14:13

Kod wysadził w powietrze ofertę BATS, trzeciej giełdy w USA

Foto: spółka

Tym razem z powodu błędu BATS przejściowo ponad 9 proc. traciły też akcje Apple, najdroższej firmy giełdowej świata. Później transakcje papierami BATS jak i Apple zostały anulowane.

BATS cenę emisyjną swoich papierów ogłosił 22 marca, a następnego dnia rozpoczął się handel, ale z powodu błędnego odczytu kodu akcji monitory pokazywały różne ceny. W ofercie, którą odwołano,  6,3 miliona akcji chcieli sprzedać właściciele tego trzeciego w USA rynku akcji, a wśród nich Bank of America, Deutsche Bank, Morgan Stanley,Credit Suisse i Citigroup.

W lutym udział BATS w obrotach akcjami firm amerykańskich przekraczał 10 proc. Dynamiczny rozwój elektronicznych platform coraz bardziej marginalizuje tradycyjne giełdy.  Udział New York Stock Exchange i Nasdaq w obrotach spadł z około 80 proc. w 1997 roku do 26 proc.

Wpadka BATS wywołała dyskusję o mechanizmach amerykańskiego rynku akcji. – Rynek elektroniczny funkcjonuje bardzo efektywnie i może obsłużyć o wiele więcej transakcji niż rynek obsługiwany wyłącznie przez ludzi, ale to co zdarzyło się w piątek pokazuje, że wciąż trzeba mieć oddziały na miejscu – uważa Walter „Bucky" Hellwig, współzarządzający 17 mld dolarów w BB&T Wealth Management.  Podkreśla, iż dobrze się stało, że błąd został błyskawicznie usunięty, ale sam fakt, iż doszło do takiej wpadki zniechęci wielu inwestorów.

Sprawą zajęła się Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), która chce  dowiedzieć się dlaczego doszło do takiej kompromitacji. – Takie sytuację zdarzają się tak często, że  piątkowy przypadek prawie zignorowałem – przyznaje Andrew Ross, partner w nowojorskiej firmie inwestycyjnej First New York Securities.

- Nie sądzę, aby można było zatrzymać upowszechnianie się komputerowego handlu – uważa Rod Smyth, strateg w Riverfront Investment Group dodając, że generalnie funkcjonuje to dobrze.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos