
ALISON TUDOR – Hongkong
LESLIE SCISM – Nowy Jork
Aktualizacja: 18.02.2017 06:55 Publikacja: 27.03.2012 01:01
ALISON TUDOR – Hongkong
LESLIE SCISM – Nowy Jork
Niektóre spośród największych towarzystw ubezpieczeniowych na świecie przygotowują się do walki o azjatycki oddział ubezpieczeń na życie ING Groep. W rezultacie może wybuchnąć wojna na oferty o przejęcie dobrej marki na najszybciej rozwijającym się rynku ubezpieczeniowym na świecie. Zwycięzca będzie musiał prawdopodobnie zapłacić blisko 6 mld USD.
MetLife i Prudential Financial Inc, dwa największe amerykańskie towarzystwa ubezpieczeń na życie, zatrudniły odpowiednio Credit Suisse i Merrill Lynch do doradzania przy potencjalnych ofertach – twierdzą osoby znające sprawę. Według nich notowany na giełdzie w Kanadzie Manulife Financial Corp zatrudnił z kolei Citigroup. Sun Life Financial Inc, trzecie pod względem wielkości towarzystwo ubezpieczeń na życie w Kanadzie, już zapowiedziało, że złoży ofertę, ale odmówiło odpowiedzi na pytanie, czy zatrudniło doradcę.
Azjatycki popyt na produkty ubezpieczeniowe będzie prawdopodobnie szybko rósł wraz z rozwojem tamtejszej klasy średniej. Nasycenie produktami ubezpieczeniowymi w krajach takich jak Indonezja stanowi ułamek wskaźnika zachodniego.
– Azja jest kluczowa dla naszej przyszłości – powiedział prezes Sun Life Dean Connor na ostatnim spotkaniu z inwestorami.
Tom McKinnon, analityk finansowy z BMO Capital Markets, stwierdził, że biorąc pod uwagę długookresowy potencjał wzrostowy Azji, inwestorzy prawdopodobnie nie będą narzekać, jeżeli w wyniku transakcji ich udziały w zachodnich towarzystwach ubezpieczeniowych zostaną rozwodnione. Dla przykładu, jak mówi, przejęcie ING mogłoby zwiększyć podstawowy zysk Manulife w Azji o 50 proc. oraz zwiększyć jego obecność na rynkach w Korei Południowej i w Indiach.
ING wystawiło swoje azjatyckie spółki na sprzedaż, by spełnić żądanie Komisji Europejskiej. Grupa musi się pozbyć swojego globalnego oddziału ubezpieczeniowego w zamian za pomoc państwa, którą otrzymała podczas kryzysu finansowego w 2008 r.
Rzadko się zdarza, by panazjatycka platforma była wystawiana na sprzedaż w całości, co również pobudza konkurencję. Azjatycki dział ING z siedzibą w Hongkongu składa się z ośmiu spółek zależnych i joint venture, działających w: Chinach, Hongkongu, Indiach, Japonii, Malezji, Korei Południowej i Tajlandii. Spółki joint venture będą sprzedawane osobno – twierdzą ludzie znający sprawę.
Szefowie Prudential Financial, która połowę rocznych zysków czerpie z działalności zagranicznej, twierdzą, że firma ma nadwyżkę kapitału, którą może przeznaczyć na dalszą ekspansję. Jej międzynarodowe operacje koncentrują się w Japonii, gdzie w ubiegłym roku firma wydała 4,8 mld USD na przejęcie dwóch towarzystw ubezpieczeń na życie od AIG.
MetLife także twierdzi, że ma nadwyżkę kapitałową, którą może wykorzystać do sfinansowania transakcji. Termin jest dla firmy jednak bardziej niekorzystny niż dla Prudentiala. Na razie firma jest zajęta integracją spółek ubezpieczeniowych AIG, przejętych na całym świecie w 2010 r. za 16 mld USD.
MetLife jest obecnie mocno zaangażowany w Japonii, a także w Meksyku, Korei, Polsce i Chile.
Na początku tego miesiąca Rezerwa Federalna odrzuciła plan MetLife radykalnego zwiększenia dywidendy i rozpoczęcia odkupu akcji, twierdząc, że towarzystwo nie zdało jej „testu wytrzymałościowego" dla dużych instytucji finansowych, który miał pokazać, jak zniosą one ewentualny kolejny kryzys finansowy. MetLife twierdzi, że test był przygotowany z myślą o bankach i nie oddaje jego rzeczywistej siły finansowej. TK
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET
Niepewność dotycząca kondycji gospodarki amerykańskiej przemawia za tym, by Rezerwa Federalna na środowym posiedzeniu wstrzymała się z decyzjami o obniżkach stóp.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Towary z Państwa Środka, które miały zostać wyeksportowane do USA, zaczynają zalewać rynek krajowy i bywają sprzedawane z dużymi zniżkami.
Warren Buffett zrobił, co mógł, aby przygotować swojego następcę w Berkshire Hathaway. Powierzył przyszłemu CEO Gregowi Abelowi zarządzanie większością firm, mianował go wiceprezesem, współpracował z nim przy ostatnich inwestycjach w Japonii.
Klaus Schwab jest oskarżany o manipulowanie globalnymi raportami o konkurencyjności, wykorzystanie funduszów organizacji na prywatne luksusy i tworzenie toksycznego środowiska pracy.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Koniec pewnej epoki. W sobotę na corocznym spotkaniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway dotychczasowy prezes i główny akcjonariusz Warren Buffett ogłosił, że z końcem roku przejdzie na emeryturę. Zastąpić ma go Greg Abel.
Kontrolowany przez Warrena Buffetta wehikuł finansowy Berkshire Hathaway Inc. opublikował w sobotę wyniki za pierwszy kwartał tego roku, które pokazały znaczny spadek zysków operacyjnych w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Konglomerat, który posiada udziały w firmach z branż ubezpieczeniowej, transportowej, energetycznej, detalicznej i innych, ostrzegł również, że cła mogą dodatkowo uderzyć w zyski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas