
ALISON TUDOR – Hongkong
LESLIE SCISM – Nowy Jork
ALISON TUDOR – Hongkong
LESLIE SCISM – Nowy Jork
Niektóre spośród największych towarzystw ubezpieczeniowych na świecie przygotowują się do walki o azjatycki oddział ubezpieczeń na życie ING Groep. W rezultacie może wybuchnąć wojna na oferty o przejęcie dobrej marki na najszybciej rozwijającym się rynku ubezpieczeniowym na świecie. Zwycięzca będzie musiał prawdopodobnie zapłacić blisko 6 mld USD.
MetLife i Prudential Financial Inc, dwa największe amerykańskie towarzystwa ubezpieczeń na życie, zatrudniły odpowiednio Credit Suisse i Merrill Lynch do doradzania przy potencjalnych ofertach – twierdzą osoby znające sprawę. Według nich notowany na giełdzie w Kanadzie Manulife Financial Corp zatrudnił z kolei Citigroup. Sun Life Financial Inc, trzecie pod względem wielkości towarzystwo ubezpieczeń na życie w Kanadzie, już zapowiedziało, że złoży ofertę, ale odmówiło odpowiedzi na pytanie, czy zatrudniło doradcę.
Azjatycki popyt na produkty ubezpieczeniowe będzie prawdopodobnie szybko rósł wraz z rozwojem tamtejszej klasy średniej. Nasycenie produktami ubezpieczeniowymi w krajach takich jak Indonezja stanowi ułamek wskaźnika zachodniego.
– Azja jest kluczowa dla naszej przyszłości – powiedział prezes Sun Life Dean Connor na ostatnim spotkaniu z inwestorami.
Tom McKinnon, analityk finansowy z BMO Capital Markets, stwierdził, że biorąc pod uwagę długookresowy potencjał wzrostowy Azji, inwestorzy prawdopodobnie nie będą narzekać, jeżeli w wyniku transakcji ich udziały w zachodnich towarzystwach ubezpieczeniowych zostaną rozwodnione. Dla przykładu, jak mówi, przejęcie ING mogłoby zwiększyć podstawowy zysk Manulife w Azji o 50 proc. oraz zwiększyć jego obecność na rynkach w Korei Południowej i w Indiach.
ING wystawiło swoje azjatyckie spółki na sprzedaż, by spełnić żądanie Komisji Europejskiej. Grupa musi się pozbyć swojego globalnego oddziału ubezpieczeniowego w zamian za pomoc państwa, którą otrzymała podczas kryzysu finansowego w 2008 r.
Rzadko się zdarza, by panazjatycka platforma była wystawiana na sprzedaż w całości, co również pobudza konkurencję. Azjatycki dział ING z siedzibą w Hongkongu składa się z ośmiu spółek zależnych i joint venture, działających w: Chinach, Hongkongu, Indiach, Japonii, Malezji, Korei Południowej i Tajlandii. Spółki joint venture będą sprzedawane osobno – twierdzą ludzie znający sprawę.
Szefowie Prudential Financial, która połowę rocznych zysków czerpie z działalności zagranicznej, twierdzą, że firma ma nadwyżkę kapitału, którą może przeznaczyć na dalszą ekspansję. Jej międzynarodowe operacje koncentrują się w Japonii, gdzie w ubiegłym roku firma wydała 4,8 mld USD na przejęcie dwóch towarzystw ubezpieczeń na życie od AIG.
MetLife także twierdzi, że ma nadwyżkę kapitałową, którą może wykorzystać do sfinansowania transakcji. Termin jest dla firmy jednak bardziej niekorzystny niż dla Prudentiala. Na razie firma jest zajęta integracją spółek ubezpieczeniowych AIG, przejętych na całym świecie w 2010 r. za 16 mld USD.
MetLife jest obecnie mocno zaangażowany w Japonii, a także w Meksyku, Korei, Polsce i Chile.
Na początku tego miesiąca Rezerwa Federalna odrzuciła plan MetLife radykalnego zwiększenia dywidendy i rozpoczęcia odkupu akcji, twierdząc, że towarzystwo nie zdało jej „testu wytrzymałościowego" dla dużych instytucji finansowych, który miał pokazać, jak zniosą one ewentualny kolejny kryzys finansowy. MetLife twierdzi, że test był przygotowany z myślą o bankach i nie oddaje jego rzeczywistej siły finansowej. TK
Prezydent USA Donald Trump ujawnił listy do kilkunastu państw zapowiadające, z jakimi cłami muszą się one zmierzyć od 1 sierpnia. Stawka 25 proc. grozi Japonii i Korei Południowej, ale rynek się tego nie przestraszył.
Waszyngtońska administracja przesunęła termin podwyżek ceł z 9 lipca na 1 sierpnia. Niepewność związana z polityką handlową może więc utrzymać się dłużej.
JP Morgan przewiduje 4000 USD za uncję kruszcu do połowy 2026 roku, podczas gdy Citi prognozuje... spadki poniżej 3000 USD. Rynek dzielą różnice w interpretacji zachowań ETF-ów, zakupów banków centralnych i globalnych reform.
Xiaomi to jedyna firma technologiczna, która z powodzeniem zdywersyfikowała działalność, zajmując się produkcją samochodów. Apple próbowało stworzyć samochód przez dekadę i za 10 miliardów dolarów , ale w zeszłym roku się poddało.
Niemiecka produkcja przemysłowa wzrosła o 1,2 proc. w maju w porównaniu z kwietniem, podczas gdy analitycy oczekiwali 0-proc. wzrostu. Najbardziej przyczyniły się do tego przemysł motoryzacyjny i produkcja energii.
Wszystkie kraje świata miały czas do 9 lipca na wypracowanie umów handlowych z USA. Prezydent Trump przesunął ten ten termin na 1 sierpnia.