Google znowu modny

W poniedziałek akcje na giełdzie Google'a osiągnęły rekordowo wysoką cenę. Inwestorzy na Wall Street znów zainteresowali się olbrzymem internetowym, po rozczarowaniu młodszymi firmami z branży serwisów społecznościowych

Aktualizacja: 12.02.2017 17:16 Publikacja: 25.09.2012 12:16

W poniedziałek po południu akcje spółki zyskały ponad 2 proc. i osiągnęły cenę w wysokości 748,90 dol., przekraczając rekord z listopada 2007 r., kiedy to za walor spółki trzeba było zapłacić 747,24 dol.W tym roku papiery firmy zyskały już ponad 16 proc.

Ale jeszcze w 2009 r. za akcję Googla płacono poniżej 300 dol. Tendencja ta utrzymała się przez lata jako, że inwestorzy obawiali się, że firma najlepsze lata ma już za sobą.

Analitycy twierdzą, że w porównaniu z wysypem nowych firm, atrakcyjność giganta internetowego wzrosła, po tym jak w ubiegłym roku firma osiągnęła zysk w wysokości 38 mld dolarów.

Natomiast zainteresowanie Facebookiem, Zyngą, czy Grouponem spadło z powodów nieciekawych perspektyw rozwoju tych firm. Aż o blisko 9 proc. spadły wczoraj akcje portalu społecznościowego Facebook, głównie na skutek opinii amerykańskiego magazynu finansowego "Barron's", który uznał, że akcje portalu są nadal przewartościowane.

Brain Wieser, analityk z Pivotal Research Group uważa, że należy docenić wysiłki Google'a, który nawet w ciężkich czasach potrafi zarabiać.

Wyszukiwarka ogłoszeń biznesowych Google'a, jak też wejście na rynek ogłoszeń mobilnych, umożliwiło firmie utrzymanie wysokich zysków.

Wzrost cen akcji spółki nastąpił w półtora roku po tym, jak współzałożyciel Larry Page powrócił na stanowisko prezesa, zastępując Erica Schmidta, który przewodził firmie przez ostatnich dziesięć lat.

Page agresywnie walczył o rozszerzenie portfolio firmy. Odrzucił projekty związane z ekologiczną energią i zdrowiem. Wysiłki skierował na aspekt internetu społecznościowego.

Wiele problemów nadal pozostaje nierozwiązanych. A celowość nabycia za 12,5 mld dolarów Motorola Mobility nadal budzi wiele kontrowersji.

Google czeka teraz dokładna kontrola wymagana prawem, w tym śledztwo antytrustowe na terenie Stanów Zjednoczonych i w Europie.

Po wczorajszych wzrostach kapitalizacja spółki wynosi 247 mld dolarów, to bardzo miła niespodzianka na kilka dni przed 14. urodzinami firmy. Apple - wielki konkurent, mimo gorszych od prognozowanych wyników sprzedaży iPhone 5, osiągnął kapitalizację w wysokości 707,5 mld dol.

Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu
Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową