Kryzys na Cyprze. Parlament odroczył debatę

Cypryjski parlament odroczył do poniedziałku sesję nadzwyczajną w sprawie zgody na opodatkowanie depozytów bankowych w zamian za międzynarodową pomoc

Aktualizacja: 15.02.2017 04:06 Publikacja: 17.03.2013 10:57

Kryzys na Cyprze. Parlament odroczył debatę

Foto: Bloomberg

Uzgodnione w sobotę nad ranem warunki pomocy dla Cypru na łączną sumę 10 mld euro przewidują, że depozytariusze z oszczędnościami w cypryjskich bankach poniżej 100 tys. euro zostaną obciążeni podatkiem w według stawki 6,75 proc., a z oszczędnościami powyżej 100 tys. euro według stawki 9,9 proc. Ma to przynieść rządowi ok. 5,8 mld euro.

Tą kwotą zostaną dokapitalizowane tamtejsze zadłużone banki.

Postanowienie miało wejść w życie w poniedziałek, wcześniej jednak powinien je zatwierdzić parlament. Cypryjska Agencja Informacyjna podała, że posiedzenie zwołane na niedzielne popołudnie odroczono. Wcześniej odwołano spotkanie prezydenta Nicosa Anastasiadesa z parlamentarzystami zaplanowane na dzisiejszy poranek. Przedstawiciele partii zasiadających w 56-miejscowym cypryjskim parlamencie, w którym żadne z ugrupowań nie ma większości, spotkali się, by ustalić wspólne stanowisko w sprawie opodatkowania depozytów bankowych. Trzy partie zapowiedziały sprzeciw wobec tego posunięcia.

Cios w cypryjskich depozytariuszy

Nałożenie na cypryjskich depozytariuszy podatku jako elementu pakietu ratunkowego jest "posunięciem bardzo radykalnym, bezprecedensowym i potencjalnie wybuchowym politycznie" - napisali w sobotnim komentarzu analitycy ośrodka badawczego OpenEurope.

Wczoraj przy bankomatach na Cyprze od rana ustawiały się długie kolejki. W niektórych zabrakło pieniędzy, w innych ograniczono wydawanie gotówki do 600 euro. Cypryjczycy przestraszyli się decyzji Eurogrupy i chcieli jak najszybciej wycofać swoje pieniądze z banków, te wczoraj były zamknięte. Jedyną droga była wypłata z bankomatu. Wczoraj rano wstrzymano też obsługę on-line klientów.

W związku z zadłużeniem banków Cypr zwrócił się o pomoc już w czerwcu ubiegłego roku. Negocjacje zostały wstrzymane w związku z lutowymi wyborami prezydenckimi na wyspie. Do tej pory z podobnej pomocy korzystały między innymi Grecja i Portugalia.

Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu
Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową