Zamierzało pozyskać z tych emisji 7 mld euro. Nie udało się, mimo wymuszonej przez inwestorów podwyżki oprocentowania rządowych papierów. Rentowność 10-latek wzrosła o 15 pkt bazowych do 4,72 proc., a pięciolatek o 20 pkt bazowych do 3,54 proc.

Kurs euro spadł w środę aż o 0,5 proc. w stosunku do amerykańskiego dolara i za wspólną walutę płaco w Nowym Jorku 1,2793 USD, po raz pierwszy od 21 listopada mniej niż 1,28 USD. Zarówno niezbyt udany przetarg włoskich obligacji rządowych jak i przecena euro to wynik obaw rosnących na rynkach finansowych, że sposób zażegnania kryzysu cypryjskiego może być zastosowany także w innych krajach. I nie wiele pomogły tu wtorkowe zapewnienia przedstawicieli ministerstw finansów strefy euro, że model cypryjski wypracowano jedynie na użytek tego kraju.

Zaufaniu do tego regionu nie sprzyja też jego sytuacja gospodarcza. Francuski urząd statystyczny Insee potwierdził , że tamtejszy PKB spadł w IV kw. o 0,3 proc., w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Przyczyną spadku były mniejsze wydatki konsumpcyjne i inwestycje. Francuska gospodarka od dwóch lat jest w stagnacji i tak ma być również w tym półroczu - ostrzega Insee.