Birinyi po rekordach: to nie koniec wzrostów na Wall Street

Rekord ustanowiony przez indeks szerokiego amerykańskiego rynku akcji Standard&Poor’s500 wskazuje, że rajd może trwać jeszcze przez rok, gdyż inwestorzy przezwyciężywszy obawy będą kupować akcje.

Aktualizacja: 15.02.2017 02:49 Publikacja: 30.03.2013 14:06

Laszlo Birinyi

Laszlo Birinyi

Foto: Bloomberg

Taką nadzieję ma przynajmniej Laszlo Birinyi, jeden z pierwszych zarządzających pieniędzmi, który zachęcał do tego klientów swojej firmy zanim jeszcze zaczął się obecny rynek byka.

- Jak długo mamy do czynienia z wahaniami, czy też niechęcią zamiast akceptacją pozytywny scenariusz jest bezpieczny – przekonuje szef firmy finansowej Birinyi Associates Inc i zachęca, aby nie rozglądać się za możliwością wyjścia z rynku. – Zostawcie drzwi otwarte na dobry rok, gdyż to jest możliwość o której się nie mówi – dodaje Laszlo Birinyi.

Standard&Poor's500 w piątek zyskał 0,4 proc. osiągając 1569,19 pkt. Wskaźnik ten pobił rekord z października 2007 r. i odrobił straty poniesione w czasie kryzysu finansowego, kiedy z amerykańskiego rynku akcji wyparowało ponad 10 bilionów dolarów. Mimo rekordów ustanawianych ostatnio przez główne indeksy liczba akcji w obrocie jednak spada i jest najniższa od co najmniej 2008 roku. Wynosi mniej niż 6,4 miliarda sztuk dziennie.

Birinyi zachęcał klientów swojej firmy do kupna akcji przed marcem 2009, kiedy Standard&Poor's500 osiągnął 12-letni dołek. Od tego czasu wskaźnik ten zyskał 132 proc. W tym okresie lokomotywą wzrostów były takie branże jak handel detaliczny, producenci komputerów i banki. W tym roku liderami są producenci takich podstawowych produktów jak mydło i firmy farmaceutyczne.

Birinyi przyznaje, że jest tym zaskoczony, gdyż nie spodziewał się, że właśnie te spółki pociągną rynek. Stawiałby raczej na spółki cykliczne, a to, iż jest inaczej jego zdaniem świadczy o tym, że inwestorzy pozytywnie są nastawieni do rynku i nieco częściej niż się sądzi szukają rynkowych okazji.

Zyski firm z indeksu Standard&Poor's500 rosną trzeci rok, a Rezerwa Federalna wciąż jest zdecydowana wspomagać gospodarkę w którą już wpompowała 2,3 biliona dolarów. W tym roku zysk na akcję powinien wynieść 109,40 dolara w porównaniu z 63 USD cztery lata temu. Jednak tempo wzrostu zysków słabnie. W czwartym kwartale 2012 roku zarobek firm z S&P500 zwiększył się o 8,1 proc., czyli znaczniej wolniej niż w 2010 i 2011 r., kiedy było to średnio 28 proc.

Jeffrey Kleintop, strateg rynkowy LPL Financial Group (300 miliardów dolarów w zarządzaniu), spodziewa się płaskiego wzrostu zysków. Jego zdaniem rynek akcji znowu pójdzie w górę dopiero wówczas, kiedy dynamika zysków przyspieszy.

Uważa, że to iż rynkowi nadają ton akcje firm z branży ochrony zdrowia i podstawowych dóbr konsumenckich jest sygnałem, iż dalsza zwyżka S&P500 może zwolnić. - Nie zawsze zdarza się, że do rekordowych poziomów indeks wyciągają spółki defensywne – zauważa. Zdaniem Kleintopa świadczy to o tym, że inwestorzy są zmęczeni. Spodziewa się, że w kwietniu, tak jak w poprzednich latach nastąpi odwrót.

Pierwszy kwartał 2013 r. S&P500 zakończył z dorobkiem 10 proc. nad kreską. Birinyi przekonuje, że ceny akcji będą nadal rosły, gdyż do zakupów przystąpią ci gracze, którzy do tej pory trzymali się z boku. W styczniu mówił, że S&P500 ma ponad 50 proc., szans na przekroczenie poziomu 1600 pkt w tym roku. Potrzebna jest do tego jeszcze tylko 2-proc. zwyżka.

Średnia prognoz 17 strategów z Wall Street wskazuje, że koniec roku S&P500 będzie na poziomie 1583 pkt. Jego dotychczasowa zwyżka jest większa od średniej stopy zwrotu z poprzednich rynków byka wynoszącej 120 proc.

Birinyi nie widzi powodów do obaw. Jak przyznaje, będzie się martwił, kiedy zacznie się mówić o Standard&Poor's500 na poziomie 2000 pkt, bądź też inwestorzy dalej będą kupować akcje Netflix po silnym wzroście ich kursu.

Gospodarka światowa
Wraz z porażką Trudeau kończy się epoka w polityce i gospodarce
Gospodarka światowa
Antynaftowe regulacje zaszkodziły gospodarce kanadyjskiej
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł o 5,4 procent
Gospodarka światowa
Stopa inflacji w 2024 r. w Niemczech niższa niż w trzech poprzednich latach
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
Kogo upolował Hindenburg?
Gospodarka światowa
Spółki z Niemiec odczuwają największy stres