W maju było to 47,2 pkt. Czerwcowy wynik jest najlepszy od 15 miesięcy, ale spadek aktywności utrzymuje się tam już od 17 miesięcy.
Systematycznie zmniejsza się jednak tempo tego spadku. Dotyczy to również przemysłu i w rezultacie łączny PMI dla strefy euro wyniósł w czerwcu 48,7 pkt wobec 47,7 pkt w maju. Każdy odczyt tego wskaźnika poniżej 50 pkt oznacza kurczenie się badanej branży.
W strefie euro powyżej tej granicy utrzymały się w czerwcu jedynie Irlandia (53,2 pkt) i Niemcy (50,4 pkt). W tej sytuacji coraz bardziej prawdopodobna staje się prognoza przewidująca spadek PKB tego regionu w II kwartale o 0,2 proc., tak samo jak w poprzednich trzech miesiącach.
Bez porównania lepiej radzi sobie brytyjska gospodarka. Usługowy PMI wzrósł tam w czerwcu do 56,9 pkt z 54,9 pkt w maju. Ożywienie widoczne jest też w przemyśle i w budownictwie i w rezultacie brytyjski PKB mógł wzrosnąć w II kwartale nawet o 0,5 proc.
Pod kreską w czerwcu po raz pierwszy od 10 miesięcy znalazła się natomiast chińska gospodarka. Wprawdzie aktywność firm usługowych wzrosła – PMI dla tego sektora wyniósł 51,3 pkt po 51,2 pkt w maju, ale wobec osłabienia w przemyśle łączny PMI obliczany tam przez HSBC wyniósł 49,8 pkt.