Fala fuzji i przejęć na europejskim rynku telekomunikacyjnym

Szybko przybywa fuzji i przejęć w branży telekomunikacyjnej na całym świecie, ale głównym polem tej bitwy jest Europa.

Aktualizacja: 11.02.2017 01:39 Publikacja: 06.07.2013 09:39

Prawie 60 mld USD były warte tego rodzaju transakcje ogłoszone w pierwszym półroczu przez  europejskie telekomy. To prawie dwa razy więcej niż w takim samym okresie przed rokiem – wynika z danych firmy Dealogic.

Było to także najlepsze pod tym względem pierwsze półrocze od 2003 r., a transakcje firm telekomunikacyjnych stanowiły 18 proc. wszystkich fuzji i przejęć ogłoszonych w tym regionie – więcej niż w jakiejkolwiek innej branży.

Bankowcy spodziewają się kontynuacji tego trendu, twierdząc, że europejscy operatorzy telefonii komórkowej nadal będą dążyli do konsolidacji, bo umożliwi im to oferowanie szerszego wachlarza usług, finansowanie inwestycji i przetrwanie słabej koniunktury gospodarczej.

– Bez względu na już przeprowadzone transakcje ta branża nadal będzie się zmieniała w miarę pojawiających się okazji, wynikających zarówno z podobieństw, jak i różnic między spółkami. Wiele jest tam jeszcze do zrobienia – uważa Cyrus Kapadia z banku inwestycyjnego Lazard. – Rynek europejskich telekomów jest coraz bardziej konkurencyjny, a że nie ma co liczyć na szybki jego rozwój, spółki muszą różnicować się między sobą i zmieniać strukturę portfeli, by sprostać rosnącym wyzwaniom technologicznym – dodał.

Takie motywy w sposób oczywisty stały za czerwcową decyzją brytyjskiego Vodafone'a, który złożył ofertę zapłacenia gotówką 7,7 mld euro za największą niemiecką spółkę kablową – Kabel Deutschland Holding. Byłoby to największe od ponad dekady przejęcie  dokonane w strefie euro przez brytyjską spółkę.

Powstała w jego wyniku firma oferowałaby klientom telefonię komórkową, stacjonarną, szerokopasmowy Internet i płatną telewizję. Powodzenie tej transakcji nie jest jednak przesądzone, bo zanosi się na wojnę ofertową, gdyż zainteresowanie niemiecką spółką wyraziła także  międzynarodowa firma kablowa Liberty Global.

Działa ona w 12 europejskich krajach i w tym roku była już aktywna na tamtejszym rynku fuzji i przejęć. Za 24 mld USD kupiła brytyjską telewizję kablową i operatora Internetu Virgin Media i do prawie 58 proc. zwiększyła udział w belgijskiej spółce kablowej Telenet Group Holding.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.