Fala fuzji i przejęć na europejskim rynku telekomunikacyjnym

Szybko przybywa fuzji i przejęć w branży telekomunikacyjnej na całym świecie, ale głównym polem tej bitwy jest Europa.

Aktualizacja: 11.02.2017 01:39 Publikacja: 06.07.2013 09:39

Prawie 60 mld USD były warte tego rodzaju transakcje ogłoszone w pierwszym półroczu przez  europejskie telekomy. To prawie dwa razy więcej niż w takim samym okresie przed rokiem – wynika z danych firmy Dealogic.

Było to także najlepsze pod tym względem pierwsze półrocze od 2003 r., a transakcje firm telekomunikacyjnych stanowiły 18 proc. wszystkich fuzji i przejęć ogłoszonych w tym regionie – więcej niż w jakiejkolwiek innej branży.

Bankowcy spodziewają się kontynuacji tego trendu, twierdząc, że europejscy operatorzy telefonii komórkowej nadal będą dążyli do konsolidacji, bo umożliwi im to oferowanie szerszego wachlarza usług, finansowanie inwestycji i przetrwanie słabej koniunktury gospodarczej.

– Bez względu na już przeprowadzone transakcje ta branża nadal będzie się zmieniała w miarę pojawiających się okazji, wynikających zarówno z podobieństw, jak i różnic między spółkami. Wiele jest tam jeszcze do zrobienia – uważa Cyrus Kapadia z banku inwestycyjnego Lazard. – Rynek europejskich telekomów jest coraz bardziej konkurencyjny, a że nie ma co liczyć na szybki jego rozwój, spółki muszą różnicować się między sobą i zmieniać strukturę portfeli, by sprostać rosnącym wyzwaniom technologicznym – dodał.

Takie motywy w sposób oczywisty stały za czerwcową decyzją brytyjskiego Vodafone'a, który złożył ofertę zapłacenia gotówką 7,7 mld euro za największą niemiecką spółkę kablową – Kabel Deutschland Holding. Byłoby to największe od ponad dekady przejęcie  dokonane w strefie euro przez brytyjską spółkę.

Powstała w jego wyniku firma oferowałaby klientom telefonię komórkową, stacjonarną, szerokopasmowy Internet i płatną telewizję. Powodzenie tej transakcji nie jest jednak przesądzone, bo zanosi się na wojnę ofertową, gdyż zainteresowanie niemiecką spółką wyraziła także  międzynarodowa firma kablowa Liberty Global.

Działa ona w 12 europejskich krajach i w tym roku była już aktywna na tamtejszym rynku fuzji i przejęć. Za 24 mld USD kupiła brytyjską telewizję kablową i operatora Internetu Virgin Media i do prawie 58 proc. zwiększyła udział w belgijskiej spółce kablowej Telenet Group Holding.

Gospodarka światowa
Coraz droższa opieka zdrowotna w Stanach Zjednoczonych
Gospodarka światowa
Armenia i Azerbejdżan uciekają z objęć rosyjskiego niedźwiedzia
Gospodarka światowa
Handel z Australią znowu na celowniku UE. Powrót rozmów
Gospodarka światowa
Czy partia Muska zdoła zdobyć serca i umysły?
Gospodarka światowa
Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku
Gospodarka światowa
Francja wciąż z jedną z najniższych inflacji w UE