Rozwój chińskiej gospodarki wydaje się coraz wolniejszy

Tempo wzrostu chińskiej gospodarki prawdopodobnie w drugim kwartale znowu było wolniejsze, na co złożyły się słabsza koniunktura w eksporcie i coraz bardziej odczuwalne dla spółek skutki ograniczania akcji kredytowej.

Aktualizacja: 11.02.2017 01:08 Publikacja: 10.07.2013 06:00

Jeśli prognozy się sprawdzą, to miniony kwartał byłby drugim z rzędu, w którym chińska gospodarka zwolni. Wzrost produktu krajowego brutto prawdopodobnie zwolnił w II kwartale do 7,5 proc. z 7,7 proc. w poprzednich trzech miesiącach. Taka jest mediana prognoz ankietowanych w tej sprawie 18 ekonomistów. Byłoby to najwolniejsze tempo wzrostu od trzeciego kwartału ub.r.

– W drugim kwartale gospodarka rozwijała się wyraźnie wolniej niż w pierwszym i wynika to ze wszystkich wskaźników. Jest też znaczące ryzyko dalszego spowolnienia w trzecim kwartale – uważa Ken Peng, ekonomista z BNP Paribas.

Dalsze spowolnienie w Chinach to zła wiadomość dla globalnej gospodarki, zwłaszcza że ożywienie w Stanach Zjednoczonych wciąż jest dość wątłe, a strefa euro pogrążona w recesji.

Produkcja przemysłowa, jeden z głównych czynników wzrostu PKB, prawdopodobnie zwiększyła się w czerwcu o 9,1 proc. w stosunku rocznym, według tego samego badania, co oznacza spadek w porównaniu z 9,2 proc. w maju.

Pogarszają się też nastroje w przemyśle. PMI obliczany przez instytucje rządowe spadł  w czerwcu do 50,1 pkt z 50,8 pkt w maju. Indeks ten obliczany przez HSBC spadł zaś do 48,2 pkt z 49,2 pkt w maju. Każdy odczyt tego wskaźnika poniżej 50 pkt oznacza kurczenie się badanej branży.

Ogólnie słaba koniunktura globalnej gospodarki utrudnia życie chińskim eksporterom. Eksport w czerwcu wzrósł prawdopodobnie jedynie o 3,3 proc., w porównaniu z takim samym miesiącem ub.r. W tym sektorze tempo wyraźnie spadło z jeszcze niedawno publikowanych dwucyfrowych danych również dlatego, że władze ostro wzięły się za spółki zawyżające eksport w celu wyłudzenia ulg podatkowych i unikające kontroli przepływu kapitału.

Słaba sprzedaż za granicę nie zachęca przemysłowców do inwestowania w nowe fabryki. Tempo wzrostu inwestycji w środki trwałe stopniowo zwalnia od początku roku. W pierwszym półroczu wyniósł on prawdopodobnie 20,2 proc. w porównaniu z 20,4 proc. w takim samym okresie 2012 r.     JB

Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale