Rozwój chińskiej gospodarki wydaje się coraz wolniejszy

Tempo wzrostu chińskiej gospodarki prawdopodobnie w drugim kwartale znowu było wolniejsze, na co złożyły się słabsza koniunktura w eksporcie i coraz bardziej odczuwalne dla spółek skutki ograniczania akcji kredytowej.

Aktualizacja: 11.02.2017 01:08 Publikacja: 10.07.2013 06:00

Jeśli prognozy się sprawdzą, to miniony kwartał byłby drugim z rzędu, w którym chińska gospodarka zwolni. Wzrost produktu krajowego brutto prawdopodobnie zwolnił w II kwartale do 7,5 proc. z 7,7 proc. w poprzednich trzech miesiącach. Taka jest mediana prognoz ankietowanych w tej sprawie 18 ekonomistów. Byłoby to najwolniejsze tempo wzrostu od trzeciego kwartału ub.r.

– W drugim kwartale gospodarka rozwijała się wyraźnie wolniej niż w pierwszym i wynika to ze wszystkich wskaźników. Jest też znaczące ryzyko dalszego spowolnienia w trzecim kwartale – uważa Ken Peng, ekonomista z BNP Paribas.

Dalsze spowolnienie w Chinach to zła wiadomość dla globalnej gospodarki, zwłaszcza że ożywienie w Stanach Zjednoczonych wciąż jest dość wątłe, a strefa euro pogrążona w recesji.

Produkcja przemysłowa, jeden z głównych czynników wzrostu PKB, prawdopodobnie zwiększyła się w czerwcu o 9,1 proc. w stosunku rocznym, według tego samego badania, co oznacza spadek w porównaniu z 9,2 proc. w maju.

Pogarszają się też nastroje w przemyśle. PMI obliczany przez instytucje rządowe spadł  w czerwcu do 50,1 pkt z 50,8 pkt w maju. Indeks ten obliczany przez HSBC spadł zaś do 48,2 pkt z 49,2 pkt w maju. Każdy odczyt tego wskaźnika poniżej 50 pkt oznacza kurczenie się badanej branży.

Ogólnie słaba koniunktura globalnej gospodarki utrudnia życie chińskim eksporterom. Eksport w czerwcu wzrósł prawdopodobnie jedynie o 3,3 proc., w porównaniu z takim samym miesiącem ub.r. W tym sektorze tempo wyraźnie spadło z jeszcze niedawno publikowanych dwucyfrowych danych również dlatego, że władze ostro wzięły się za spółki zawyżające eksport w celu wyłudzenia ulg podatkowych i unikające kontroli przepływu kapitału.

Słaba sprzedaż za granicę nie zachęca przemysłowców do inwestowania w nowe fabryki. Tempo wzrostu inwestycji w środki trwałe stopniowo zwalnia od początku roku. W pierwszym półroczu wyniósł on prawdopodobnie 20,2 proc. w porównaniu z 20,4 proc. w takim samym okresie 2012 r.     JB

Gospodarka światowa
Coraz droższa opieka zdrowotna w Stanach Zjednoczonych
Gospodarka światowa
Armenia i Azerbejdżan uciekają z objęć rosyjskiego niedźwiedzia
Gospodarka światowa
Handel z Australią znowu na celowniku UE. Powrót rozmów
Gospodarka światowa
Czy partia Muska zdoła zdobyć serca i umysły?
Gospodarka światowa
Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku
Gospodarka światowa
Francja wciąż z jedną z najniższych inflacji w UE