Ostra konkurencja na rynku luksusowych towarów w Chinach

Producenci luksusowych towarów za wolniejszy wzrost ich sprzedaży w Chinach najczęściej obwiniają tamtejsze władze, które drastycznie ograniczyły praktyki wręczania drogich prezentów urzędnikom państwowym.

Aktualizacja: 11.02.2017 01:01 Publikacja: 13.07.2013 06:00

Szefowie niemieckiej firmy Hugo Boss uważają jednak, że niedostrzegany jest inny, o wiele bardziej istotny czynnik – gwałtowny wzrost konkurencji.

Od czasu gdy Chiny stały się najszybciej rozwijającym się rynkiem luksusowych towarów, to wszystkie globalne firmy z tego sektora – od konglomeratów takich jak LVMH Louis Vuitton Moet Hennessy po butiki w rodzaju Michael Kors – zaczęły otwierać sklepy w tym kraju. Teraz jest ich tam prawie tysiąc, dwa razy więcej niż pięć lat temu, wynika z szacunków domu maklerskiego CLSA Asia-Pacific Markets.

– Jest już jasne, że Chiny będą tak samo konkurencyjnym rynkiem jak każdy inny – powiedział w wywiadzie prasowym Claus-Dietrich Lahrs, prezes Hugo Bossa. Niemiecki dom mody, znany ze lśniących  męskich garniturów sprzedawanych po 900 USD, sam ma już 105 sklepów w Chinach kontynentalnych, w minionym roku zapowiedział otwarcie tam kolejnych 60 placówek do 2015 r.

Prezes Lahrs zapewnia, że te plany nie zmieniły się, mimo spowolnienia również w tej branży. Jedyne, co się zmieniło, to konieczność przechytrzenia rywali – dodał. – Teraz szukamy sposobów na przekonanie tych klientów, których już mamy, by kupowali więcej – powiedział Lahrs.

Hugo Boss w swoich chińskich sklepach wystawia teraz więcej butów i dodatków, by zatrzymać klientów, którzy w przeciwnym razie mogliby drobniejsze przedmioty, takie jak kapelusze czy futerały do telefonów komórkowych, kupować u konkurentów.

Niemiecka firma zwiększa też ofertę damskiej odzieży i otwiera działy tylko dla kobiet w swoich chińskich sklepach. Ostatnio uruchomiła też sprzedaż w Internecie i otworzyła w sieci strony tematyczne dla bardziej wymagających klientów, na przykład graczy w golfa szukających stosownych koszulek polo.

Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale