Coraz więcej budów

Liczba rozpoczętych budów wzrosła w lipcu w Stanach Zjednoczonych, przy czym tym razem stało się to za sprawą wyraźnego ożywienia w projektach wielorodzinnych, które zrekompensowało spowolnienie we wznoszeniu nieruchomości jednorodzinnych.

Aktualizacja: 08.02.2017 12:14 Publikacja: 17.08.2013 06:00

Coraz więcej budów

Foto: GG Parkiet

Nowych budów przybyło 5,9 proc., a roczna stopa w tym segmencie wzrosła do 896 tys. z 846 tys. w czerwcu, i okazała się wyższa od pierwotnie podawanej przez Departament Handlu. Liczba budowanych domów wielorodzinnych wzrosła o 26 proc., a domów jednorodzinnych zaczęto budować o 2,2 proc. mniej niż przed miesiącem.

Przewiduje się, że firmy budowlane mogą ograniczyć podaż, bo zaczyna brakować działek i materiałów, a jednocześnie próbują podnieść ceny i zwiększyć przychody korzystając z poprawy koniunktury w tej branży, której rozwój wspiera wzrost całej amerykańskiej gospodarki.

– Sytuacja jest wciąż o wiele lepsza niż przed rokiem, ale wygląda na to, że dalszy postęp na chwilę został wstrzymany, jednak w końcu firmy przyspieszą wzrost i zaczną zatrudniać pracowników – uważa Stephen Stanley, główny ekonomista z firmy Pierpont Securities, która przewidywała wzrost rocznej stopy rozpoczętych budów do 900 tys. W stosunku rocznym rozpoczętych budów było w Stanach Zjednoczonych o 20,9 proc. więcej.

Pozwoleń na budowę wydano w lipcu o 2,7 proc. więcej niż w czerwcu, a roczna stopa tego wskaźnika wyniosła 943 tys., nieco mniej od prognozowanych 945 tys. I w tym przypadku zdecydował wzrost pozwoleń na domy wielorodzinne.

Do utrzymania trwałego popytu na mieszkania i domy potrzebny będzie wzrost zatrudnienia i to taki, który zrekompensowałby ewentualne podniesienie stóp procentowych, co zazwyczaj ogranicza dostępność mieszkań.

Poprawę na rynku pracy zapowiada inny piątkowy raport, z którego wynika, że wydajność amerykańskich pracowników wzrosła w II kw. o 0,9 proc., po spadku o 1,7 proc. w poprzednich trzech miesiącach. Spółki dochodzą do granicy wydajności zatrudnionych, co zmusi je do przyjmowania pracowników.

Gospodarka światowa
Banki zaczęły sezon wyników na Wall Street
Gospodarka światowa
Inflacja w USA nieco wyższa od prognoz
Gospodarka światowa
Srebro najdroższe od 14 lat. Powodów jest kilka
Gospodarka światowa
Badanie BofA: Inwestorzy w najlepszych nastrojach od lutego
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł o 5,2 procent
Gospodarka światowa
Rynki jak na razie nie dają się przestraszyć cłom prezydenta Donalda Trumpa