Chiński przemysł lepszy od wszystkich prognoz

Państwo Środka w tym miesiącu pozytywnie zaskoczyło, gdyż wskaźnik PMI dla chińskiego odbił się od 11-miesięcznego dołka, co jest kolejnym sygnałem wskazującym na poprawę koniunktury w tej drugiej gospodarce świata.

Aktualizacja: 08.02.2017 11:28 Publikacja: 22.08.2013 10:19

Chiński przemysł lepszy od wszystkich prognoz

Foto: Bloomberg

Wstępny odczyt indeksu obliczanego przez brytyjski bank HSBC i instytut Markit Economics wyniósł w sierpniu 50,1 pkt wobec 47,7 pkt w lipcu. Rezultat okazał się lepszy od prognoz wszystkich 16 analityków ankietowanych przez Bloomberg News i po raz pierwszy od kwietnia znalazł się powyżej 50 pkt, czyli granicy  między ekspansją a kurczeniem się aktywności.

Głównym czynnikiem wzrostu wskaźnika PMI był popyt wewnętrzny, który się poprawił m. In. dzięki wprowadzonym przez rząd Li Keqianga ulgom podatkowym dla małego biznesu, czy inwestycjom w rozwój transportu kolejowego.

Jednocześnie spadek indeksu zamówień eksportowych przyspieszył, co wskazuje na to, że korzyści z poprawy koniunktury na świecie mogą być mniejsze niż oczekiwano. - Popyt krajowy jest wystarczająco silny by wesprzeć wzrost PKB o 7,5 proc. w 2013 roku - ocenia Ken Peng, ekonomista francuskiego banku BNP Paribas, pracujący w Pekinie. Podkreśla jednocześnie, że prawie wszystkie dane  publikowane od ubiegłego miesiąca  wskazują  na postępujące odbicie w gospodarce.

2,4-pkt skok wstępnego wskaźnika PMI jest największy od sierpnia 2010 r., kiedy jego wzrost wyniósł 2,5 pkt do 51,9 pkt. Lu Ting, ekonomista Bank of America w Hongkongu wskazuje, że głównym powodem poprawy w gospodarce jest rosnące zaufanie do polityki władz, a także ustępowanie obaw po czerwcowym kryzysie na rynku międzybankowym.

- PMI obliczany przez HSBC potwierdza, że w krótkim terminie gospodarka się ustabilizowała a zagrożenia na drugie półrocze zmalały - przekonuje Zhang Zhiwei, ekonomista Nomura Holdings w Hongkongu.

Wstępny PMI HSBC i Markit Economics bazuje na 85-90 proc. odpowiedzi spośród ponad 420 ankietowanych  firm. Ostateczny odczyt tego indeksu zostanie opublikowany 2 września.

Z sondażu Bloomberg News w którym uczestniczyło 52 analityków wynika, że Chinom uda się osiągnąć 7,5-proc. wzrost PKB w tym roku.

Gospodarka światowa
Fed nie zmienił stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa
Gospodarka światowa
Chińska spółka zyskuje na wojnie Indii z Pakistanem
Gospodarka światowa
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury
Gospodarka światowa
Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację